The Intruder figure in contemporary British drama
Çağdaş İngiliz tiyatrosunda ziyaretçi kavramı
  1. Tez No: 104855
  2. Yazar: FATMA ZEYNEP BİLGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ÖZDEN SÖZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Özet Bu çalışma Çağdaş İngiliz Tiyatrosu'nda içerdekilerin yaşamını etkileyen ziyaretçi kavramını incelemektedir. Oyunun ana kişisi ile ziyaretçi arasındaki ilişki Ben ile Öteki arasındaki ilişki ile benzerlikler taşımaktadır. Bu çalışmada yer alan oyunlar bu ilişkiyi farklı düzlemlerde ele almaktadır. Bu düzlemlerin bazıları şöyle sıralanabilir: erkekler ve kadınlar, kültür ve doğa, bilinç ve bilinçaltı, sömürgeci ve sömürge. Bu ilişkinin sonucunda Ben ile Öteki arasındaki rol dağılımının değişebilir kurallara bağlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Abstract This dissertation discusses the role of the intruder figure in contemporary British drama, whose presence is revealed to result in a change in the lives of the principle characters presented in the plays. The relationship between the intruder and the man in the room correlates to the Other's confrontation with the Self-same. The plays that are discussed in this dissertation portray this encounter on various levels. The Self s confrontation with the Other turns into the confrontation between the male and the female, the conscious and the subconscious, culture and nature, and the coloniser and the colonised. Through this encounter it is revealed that there is no strict rule division between the man in the room and the Other suggesting that these roles depend on the positioning of the individuals in an oppositional relation to another one.
Özet (Çeviri)