Bankacılıkta yeniden yapılanma ve banka birleşmeleri üzerine bir inceleme
- Tez No: 113719
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Ill ÖZET Bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılması süreci, ödeme gücünü kaybetmiş bir bankacılık sisteminin tekrar güçlü bir yapıya kavuşturulması için yapılan faaliyetlerin bütününe verilen addır. Burada amaç, ödeme gücünü kaybetmiş bankaların el konularak sistem dışına çıkarılmasından çok, bankacılık sistemini bu duruma getiren sebeplerin ortadan kaldırılmasıdır. Sistemik banka yeniden yapılandırılması 4 temel fonksiyona dayanmaktadır. Bunlar kısaca; bankacılık sistemine olan güvenin yeniden sağlanması, devlet müdahalesi için yasal bir sürecin hazırlanması, iflas eden bankalar için müdahale mekanizmasının oluşturulması ve banka yeniden yapılandırması için yapısal önlemlerin alınmasıdır. Başarılı bir sistemik yeniden yapılandırmanın yapılabilmesi için hızlı karar verilmeli ve gerekli kararlar anında alınmalıdır. Bunun yanında, merkez bankasından gerekli likidite desteği de sağlanmalıdır. Banka yeniden yapılandırmasının sonucunda daha etkin bir denetim ve gözetim mekanizması ortaya çıkmakta, bankalar uluslararası muhasebe standartlarına uygun kayıt tutmakta, sermaye yeterlilik oranları Basle standartlarına getirilmekte ve dolayısıyla daha güçlü bir bankacılık sisteminin oluşması sağlanmaktadır. Bunun dışında, daha güçlü ve rekabetçi bir bankacılık sistemine kavuşmanın diğer bir yolu banka birleşmelerine gitmektir. Böylece bankacılık sisteminde yüksek konsantrasyon sağlanmakta, bankalar daha güçlü aktiflere sahip olmakta, ölçek ve kapsam ekonomilerinden faydalanarak rekabet güçlerini arttırmaktadırlar. Rekabetin günden güne arttığı günümüz koşullarından banka birleşmelerinde görülen artışın sebebi budur. Anahtar Kelimeler : Yeniden Yapılanma, Varlık Yönetim Şirketi, Sistemik Kriz, Gözetim ve Denetim
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The process of restructuring the banking system, is a group of acts, made to regain the soundness of the banking system. Its goal is to find out the underlying reasons that caused the present conditions, not just taking over the insolvent banks. The sysytemic bank restructuring's based on 4 basic functions. They're, briefly, to re-obtain the confidence on the banking system, to satisfy the conditions for government to interven the banks, to form a intervention mechanism for the insolvent banks and take structural precautions for the bank restructuring. For a successful bank restructuring, the decisions must be made swiftly and immediately. And besides, the liquidity support must be obtained from the central bank. At the result of the bank restructuring, an effecient monitoring and supervision mechanism appears, the banks keep their records in international accounting standards and the capital adequacy ratios increased through Basle standarts and thus a more sound banking system occurs. Another way to gain a sound banking system is going through bank mergers. By this, high concentration on banking system is obtained, the banks attain to stronger assests and increase their capacity to compete by exploiting the economies of scale and scope. That's why an increase on bank mergers observed. Keywords : Restructuring, Asset Management Company, Systemic Crisis, Monitoring and Supervision