Bank competition and banking system stability: Evidence from Turkey
Banka rekabeti ve bankacılık sistemi istikrarı: Türkiye örneği
- Tez No: 250797
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, rekabet ve istikrar ikilemi hipotezinin Türk bankacılık sistemi için geçerli olup olmadığını araştırmaktadır. Bu amaçla, 1990-2008 dönemi için banka düzeyinde yıllık muhasebe verileri kullanılmış ve yaygın olarak kullanılan rekabet ve istikrar ölçüleri hesaplanmıştır. Makroekonomik faktörlerin ve bankaların mülkiyet yapısını da içeren bankalara özgü göstergelerin etkisi de dikkate alınmıştır. Sabitlenmiş etki panel tahmin sonuçları rekabet ve istikrar arasındaki ilişkinin kullanılan alternatif göstergelere göre değişiklik gösterdiğini öne sürmektedir. Banka istikrarı ölçütü olarak Z-İndeksi kullanıldığında elde edilen sonuçlar, konsantrasyon oranları ve H-İstatistiği alternatif rekabet ölçütleri için sırasıyla rekabet-istikrar ve rekabet-kırılganlık görüşlerini desteklemektedir. Ancak, istikrar ölçütü olarak kredi portföy riskinin bir göstergesi olan geri dönmeyen krediler oranı kullanıldığında tam tersi sonuç elde edilmektedir. Sonuçlar bankaların mülkiyet yapıları dikkate alındığında da değişmektedir. Sonuç olarak, rekabet ve istikrar arasında kesin bir ilişkin olmadığını belirten literatür ile uyumlu olarak, Türk bankacılık sistemi için söz konusu ilişkinin yönü modelin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study empirically investigates the validity of the competition and stability trade-off hypothesis for the Turkish banking system. To this end, we consider annual bank level accounting data for the 1990-2008 period and compute the most commonly used measures of banking stability and competition. The effects of macroeconomic factors and bank specific indicators including the ownership structure are also taken into account. The fixed effects panel estimation results suggest that the relation between competition and stability is not invariant to the use of alternative indicators. The results based on the Z-Index as a measure of bank stability support the competition-stability and competition-fragility views when concentration ratios and the H-Statistics are used as the alternative competition indicators, respectively. However, when nonperforming loan ratio, a proxy for loan portfolio risk, is used as a stability measure, exactly the opposite outcome is obtained. The results also change when the ownership structure of banks is considered. Consequently, in line with the literature stating that there is no clear-cut relation between competition and stability, the direction of this relation for the Turkish banking system changes with different model specifications.