Fiyatlandırma yöntemleri ve İstanbul'daki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerine yönelik bir uygulama
Pricing methods and an application in four and five stars hotels in İstanbul
- Tez No: 104865
 - Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 159
Özet
oz Ulusal ve uluslararası turizm piyasasında turizm işletmelerinin arz ettikleri mal ve hizmetlere olan talebi etkileyen fiyat, pazarlama karması elemanlarından biridir. Fiyat, gerektiğinde değiştirilebilen ve işletmeyi amaçladığı kâra götürebilen bir araç niteliğindedir. Turizm endüstrisi içinde otel işletmeleri önemli bir yere sahiptir. Turistin satın alma kararında, otel işletmesinin fiyatları oldukça etkilidir. Dolayısı ile bir ülkenin turizm sektöründen en üst düzeyde fayda sağlayabilmesi için özellikle otel işletmelerinin fiyat kararını özenle vermeleri gerekmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde temel kavramlar ve tanımlar, ikinci bölümde fiyatlandırma kararını etkileyen faktörler ve fiyat politikaları ele alınmıştır. Son bölümde otel işletmelerinde kullanılan fiyatlandırma yöntemlerinin belirlenmesi amacı ile İstanbul'daki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde uygulanan anket çalışması SPSS programı yardımı ile değerlendirilmiştir. ABSTRACT Price that has an effect on the demand for goods and services supplied by tourism institutions in national and international tourism industry, is one of the components of marketing mix. Price can be changed when necessary and can be used as a vehicle which leads the institution to its target profit. Hotels have an important function in tourism industry. Since the price of an hotel is an effective factor on purchasing decision, to gain maximum productivity from a country's tourism sector hotels shoud be conscientious about pricing decision. The research has three parts. While the first chapter handles main concepts and definitions, the second chapter focuses on the effective factors in pricing decision and pricing policies. In last part questionnaires, which were applied in four and five stars hotels, are evaluated by the help of SPSS programme to determine the pricing strategies of hotels.
Özet (Çeviri)