Dünyada ve Türkiye ölçeğinde deri sektöründe çocuk emeği
Child labour in the world and leather sector in Turkey
  1. Tez No: 104866
  2. Yazar: AHMET KEMERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOKER DERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezin başlangıç bölümünde, çocuk ve çocukluk kavramlarından başlayarak çocuğa gelişim süreci içinde yaptığı olumsuz etkileri ve çocuğu koruyucu mevzuatın ulusal ve uluslar arası düzeyde yasal dayanakları araştırılmıştır. Sonraki bölümde çocuk emeğinin ne olduğu tartışılarak tarihsel perspektiften çocukluk paradigmasının değişimi ve çocuk emeğinin geçirdiği evreler incelenmiştir. Çocuk emeğinin nedenleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca çocuk emeğinin küreselleşmeyle yakın ilgisinden dolayı olumlu ve olumsuz etkilerinin de gözden geçirilmesi hedeflenmiştir. Diğer bölümde dünya genelinde çocuk emeği ülkelere ve endüstri dalına göre incelenmiştir. Sonunda Türkiye'de çocuk emeği durumu ve İstanbul'da deri işkolunun alt sektöründe yapılan alan araştırmasıyla çalışan çocukların gerçek profilinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. ABSTRACT At first chapter we studied main causes of child labour by beginning with concepts of child and childhood and its negative impacts on child during development process. It aims at exposing legal foundations of regulation of protecting children at the national and international level. Next chapter discussed what child labour means. Childhood paradigm and stages of child labour is studied from a historical perceptive. Causes of child labour are explained. In the global context positive and negative impacts of globalization on child labour is also stressed due to its close relation to child labour. This thesis also investigated child labour in the world according to country and industry branch. At the end real profile of working children is drawn with field researches in leather sub-sector in Istanbul. IV
Özet (Çeviri)
ÖZ Bu tezin başlangıç bölümünde, çocuk ve çocukluk kavramlarından başlayarak çocuğa gelişim süreci içinde yaptığı olumsuz etkileri ve çocuğu koruyucu mevzuatın ulusal ve uluslar arası düzeyde yasal dayanakları araştırılmıştır. Sonraki bölümde çocuk emeğinin ne olduğu tartışılarak tarihsel perspektiften çocukluk paradigmasının değişimi ve çocuk emeğinin geçirdiği evreler incelenmiştir. Çocuk emeğinin nedenleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca çocuk emeğinin küreselleşmeyle yakın ilgisinden dolayı olumlu ve olumsuz etkilerinin de gözden geçirilmesi hedeflenmiştir. Diğer bölümde dünya genelinde çocuk emeği ülkelere ve endüstri dalına göre incelenmiştir. Sonunda Türkiye'de çocuk emeği durumu ve İstanbul'da deri işkolunun alt sektöründe yapılan alan araştırmasıyla çalışan çocukların gerçek profilinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. ABSTRACT At first chapter we studied main causes of child labour by beginning with concepts of child and childhood and its negative impacts on child during development process. It aims at exposing legal foundations of regulation of protecting children at the national and international level. Next chapter discussed what child labour means. Childhood paradigm and stages of child labour is studied from a historical perceptive. Causes of child labour are explained. In the global context positive and negative impacts of globalization on child labour is also stressed due to its close relation to child labour. This thesis also investigated child labour in the world according to country and industry branch. At the end real profile of working children is drawn with field researches in leather sub-sector in Istanbul. IV