Ortak Pazarla muhtemel bir entegrasyon ışığında Türk otomotiv sanayi yatırımları
- Tez No: 7716
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
?J ? ^ ^ w.* *J A. Bu çalışmada, Ortak Pazar'la muhtemel bir entegrasyon öncesi, Türk otomotiv sanayi yatırımları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tarihsel bir süreç içinde, ithal ikameci strateji ve diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülke sanayileri bağlamında irdeleme, çalışma boyunca izlenen yol olmuştur.» Otomotiv sanayi, heaı gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülke ekonomilerinde, geniş ekonomik yapı içinde, önemli bir ağırlığa sahip olmuştur. Ya rattığı geniş boyutlu ekonomik dinamizm ve sürükleyiciliği ne deniyle, hemen her ülkede anahtar ve lotomotiv sektörlerden birisi olmuştur. Dolayısıyla, birçok gelişmekte olan ülkenin temel sanayileşme stratejisi olan ithal ikameci bir yapıda, farklı bir önem kazanmıştır. İthal ikameci bir politika içerisinde, ön celikle, daha önce dışarıdan ithal edilen malların ülke içinde üretilmeye çalışılması ve bu malların da, sırasıyla, tüketim mallarından, ara ve yatırım mallarına doğru bir seyir izlemesi, genel bir uygulama olmuştur. Ancak, diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de, zaman içerisinde yerli girdi ve döviz tasarruf oranlarının artırılarak, araçların yurtiçinde üretilmesi, temel amaç edinilmiştir. İç piyasaya yönelik olarak kurulan otomotiv sanayinde, ölçek, ölçek ekonomileri, ihracat, rekabet, kalite, verimlilik vb. sorunlar gözardı edilmiştir» Oysa, opti mum ve rantabl Ölçeklerin gerisinde olan üretim kapasitelerinde maliyetler yükselmekte, ayrıca, yan sanayi de dahil olmak üzere, entegrasyon, teknolojik ilerleme, kalite yüksekliği, ihraç at, rekabet, standardizasyon vb. sağlanamamaktadır. Efektif talebin düşük olması, firmaların finansman maliyetleri ve işletme giderlerinin yüksek olması, kapasite kullanım oranını düşürücü yönde etki yapmaktadır. Bu durum da, optimum ölçeğin altındaki seviyelerde üretim yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Neticede, lokomotif bir sektör olan otomotiv sanayinin, rekabet ve ihracat olanakları kısıtlanmakta ve Ortak Pazar »la muhtemel bir entegrasyon duru munda, ayakta kalma şansı azalmaktadır. viÇalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Özetle, birinci bo lünde, otomotiv sanayinin tanımı, kapsamı, önemi, ekonomik etkileri, Montaj Sanayi Talimatnamesi ve ithal ikameci stra teji irdelenmeye çalışılmıştır. îkinci bölümde, Türkiye'de otomotiv sanayinin gelişimi, Plan öncesi ve Planlı Kalkınma Dönemi itibarıyla, diğer ülkeler bağlamında incelenmektedir. üçüncü bölüm, iki kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda, entegras yon öncesi otomotiv sanayinin, ölçek, kapasite, verimlilik, maliyet, teknoloji, fiyatlandırma vb. gibi sorunları incelenmiş ve ortaya çıkan sonuçlar ile sanayinin Ortak Pazar karşısındaki durumu, ikinci kısımda değerlendirilmiştir. vii
Özet (Çeviri)
S ü M M A H I In this study, an evaluation of Turkish automotive industry investments prior to a probable integration with the Common Market has been attempted. The main course followed throughout the study has been the examination within a histo rical period, and within the frames of import -substituting strategies as well as industries of other developed and developing countries. In the broad economic structure, auto motive industry has always constituted a major part in eco nomies of both developed and developing countries. It has been one of the key and leading sectors in almost all count ries, due to the wide range of dynamism it creates and the attractiveness of its nature. For this reason, it gained a distinctive importance in an import-substituting structure which happens to be the basic industrialisation strategy of many developing nations. Within an import-substituting policy; first, an effort for local production of previously imported goods, then these goods being initially consumables then intermediate and investment goods have been the general implications. However, as in other developing countries, gradually increasing the local inputs and foreign exchange saving rates in time, thus production of vehicles in the country has been the main objective in our country as well. In the automotive industry established primarily for the local market, problems like scale, economies of scale, export, competition, quality, efficiency and so on. have been dis regarded, whereas, at production capacities below optimal and efficient scales, the costs do rise; plus, including the allied (secondary) industries, integration, technology, deve lopment, high quality, export, competition, standardisation etc. can not be achieved. Low effective demand and high technology viiioperational and financial costs for companies are decreasing the capacity utilisation rate. These conditions are forcing for production to be realized at levels below optimal. As a result, competition and export opportunities for a leading sector, automotive industry are being limited, and its chances for survival after a probable integration with the Common Market are decreasing. The study composes three sections. In the first section, briefly, the definition of automotive industry, its context, importance, economic implications, Assembly Industry Regulations, and import-substituting strategy are examined. In the second section, development of automotive industry is discussed with respect to the period prior to Plan and during the Planned Development Cycle, as compered to other countries. The third section is divided in two parts, of which the first deals with problems of automotive industry prxor to integration like scale, capacity, efficiency, cost, technology, pricing and so on, where the conclusions arrived at are evaluated in part two along with the situation of industry in the face of Common Market. ix