Endüstri meslek liselerinde sınava giren öğrencilerin sınav kaygısıyla başetmelerini sağlamak üzere yapılan bir çalışma
The Study of coping with the test anxiety for the students taking an exam in technical high schools
- Tez No: 104867
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
oz Bu çalışmada, sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin sınav kaygıları ve bu kaygıyla başaçıkmalarını sağlamak üzere uygulanan bir programın etkinliği araştırılmıştır. Bu araştırmayı yapabilmek için Endüstri Meslek Lisesi'nin Anadolu Teknik Lisesi Kısmı'nda eğitim gören adolesan grubundaki öğrencilere standardize edilmiş çeşitli testler ve sınav kaygısıyla başaçıkmalarını sağlayacak bir paket program uygulanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında adolesan grubundaki öğrencilerin, sınav kaygısı yaşayıp yaşamadıklarını tespit etmek üzere Durumluk Kaygı ölçeği, genel kaygılarını tespit etmek üzere Sürekli Kaygı Ölçeği, ayrıca öğrencilerin kişilik özelliklerini saptamak amacıyla Eysenck Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, öğrencilerin stres ve kaygıyla başaçıkmalarını sağlayacak Yaşam Becerileri Grup Çalışması olarak isimlendirilen ve içinde Stresle Başaçıkma Tekniklerinin yer aldığı bir Paket Program uygulanmıştır. Daha sonra yapılan çalışmalarda uygulanmış olan Paket Program'dan öğrencilerin sınav kaygısıyla başaçıkmada yararlanıp yararlanamadıklarına bakılmıştır. Araştırma sonucunda, Anadolu Teknik Lisesi'nin adolesan grubundaki öğrencilerinin ikinci veya son sınavlarda ilk sınavlara göre daha çok kaygı yaşadıkları ve kaygıyla başaçıkmalarını sağlayan tekniğin öğrenciler üzerinde etkili olamadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca kişilik özelliği olarak nörotik olan deneklerin durumluk ve sürekli kaygı seviyelerinin yüksek olduğu, bu deneklerin de kaygıyla başaçıkmayı sağlayan tekniğin uygulanmasıyla kaygılarının azalmadığının görülmesi araştırmanın bir diğer sonucudur. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpuse of this study is to show how a special method is influencing the studens whom are having worries for axams. This study is conducted at Industrial Technical High school and the students were at adolescent age. The subjects were given several standardized tests and they used a special package to overcome exam worries. At the firs stages of the study, to measure the subjeckts worries if exists, State Anxiety Inventory, to measure the general worries, Trait Anxiety Inventory are used. Additionally to check the personality of the subjects Eysenck Personality Invantory is used. At the second stage of the study, to measure the ability of coping with stress and worry (anxiety), a special package called Life Skills Group Study is given. This package contain The Technics of Overcoming Stress. Studies conduted later on, showed the difference between students who have taken the special package programme and the others who haven't taken. As a conclusion, the technics used in these studies did not influence the subjects. And the study showed that the adolescent age subjects showed higher worries in the second last exams comparing to first exam. Additionally, the subjects whose showing neurotic personality showed high state anxiety and trait anxiety and these subjects worries did not descrease after using the technics used in this study. IV