Büyük Menderes havzasında kültür turizmi
Cultural tourism in the Grand Menderes basin
- Tez No: 104868
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA DOĞANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Büyük Menderes Havzasında Kültür Turizmi Bu çalışma, ülkemizde doktora düzeyinde ilk kültür turizmi çalışmasıdır. Dünya'da son yıllarda turizmin yeni formu kültür turizmiyle şekillenmektedir. Turizmdeki bu gelişmeden Anadolu ve onun önemli bir parçasını oluşturan Büyük Menderes havzası ayrı tutulamaz. B. Menderes Havzası tarımsal açıdan olduğu kadar turizm açısından da önemlidir. Havzasının fiziki ve beşeri coğrafi durumu, kültür turizmine konu olan, eski kültürün varlığına temel oluşturmuştur. Havza antik yerleşmeler açısından ülkemizin en yoğun sahalarından birini oluşturmaktadır. Ülkemizde en çok ziyaret edilen beş ören yerinden ikisi (Hierapolis örenyeri, Aydın-Milet örenyeri ) B.Menderes Havzasında bulunmaktadır. Havzada ören turizmine açık on antik yerleşme vardır. Bu yerleşmeler Hierapolis, Aphrodisias, Milet, Didyma, Priene Herakleia, M.Magnesiası, Alinda, Albanda ve Nysa'dır. Ören turizmine açılmayı bekleyen ören yerleri ise Laodikya, Tripolis, ve Tralles'tir. Havza tarihi yapılar açısından zengin olup turizme açılması gereken önemli bir savaş alanına (Lade savaş alanı) sahiptir. Coğrafya taşınmaz kültürün temelidir. Büyük Menderes havzada yapılan bu alan çalışması ile havzanın kültür turizmi, coğrafi açıdan ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural Tourism In The Grand Menderes Basin This is the first study on cultural tourism in our country in academic means. Recently the new form of tourism in the world is shaped by cultural tourism. The Grand Menderes basin that constitutes Anatolia and it's main part may not be isoleted from this development in tourism. Grand Menderes is not only important in agriculture but also in tourism. The physical and anthropological situation of the basin has been the basin for the antique culture that is the subject of the cultural tuorism.The basin is the most populated aria of our country in the means of antique settiements.Two of the most visited archeological sites (Hierapolis a* i- Aydın - Milet ruins) are also in the settlements from the antique period that are open to cultural tuorism. These archeological sites are Hierapolis, Aphrodisias, Milet, Didyma, Priene Herakleia, M. Magnesiasi, Alinda, Alabanda and Nysa. Laodikya, Tripolis and Trades are expected to be open to cultural tourism, in addition the basin has also many historical buldings and an important battle aria that are needed to open to tourism. Geography is base of immovable culture. With this excursions in the Grand Menderes Basin the cultural tourism of it is brought out in the geographical viewpoint.