Varlık fiyatlama modelleri: FVFM ve AFT ve İMKB'de uygulaması
Asset pricing models: CAPM and APT and application in ISE
  1. Tez No: 104869
  2. Yazar: ERDİNÇ ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. N. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Çalışmada, finansal varlıkların fiyatlandırılmasında kullanılan iki temel teori olan Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli ile Arbitraj Fiyatlama Teorisi incelenmekte, teorilere yalnızca teorik çerçeve ile risk ve beklenen getiri oranı ilişkisi sorununa yaklaşımı açısından ele almamakta, ileri sürülen fiyatlama modellerinin ampirik testlerini de ayrıntılı olarak incelenmektedir. Çalışmanın uygulama kısmında Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli, beta katsayılarının ve özsermaye karlılık oranlarının büyüklüğüne göre hazırlanan portföylerle aylık ve günlük getiri oranları kullanılarak iki aşamalı regresyon modeli yöntemiyle test edilmiş, elde edilen bulgular 1994-2000 yılları arasında İMKB'de modelin geçerli olmadığı sonucunu vermiştir. Varlık fiyatlama yaklaşımlarından ikincisi olan Arbitraj Fiyatlama Teorisi ise, Faktör Analizi ve Çok Değişkenli Regresyon Analizi kullanılarak test edilmiştir. Faktör analizinden elde edilen sonuçlar Arbitraj Fiyatlama Modeli'nin İMKB'de geçerli olmadığını göstermiş, Çok Değişkenli Regresyon Analizinden elde edilen sonullar ise hazine bonosu faiz oranlarındaki beklenen değişkenliklerin varlık getiri oranlarını etkileyen en önemli unsur olduğu yönünde gerçekleşmiştir. Bu sonuca göre İMKB'de Arbitraj Fiyatlama Teorisi'nin öngördüğü çok faktörlü risk beklenen getiri oranı ilişkisinin geçerli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines two basic theories of asset pricing: Capital Asset Pricing Model and Arbitrage Pricing Theory. Theories are not held only by their theoritical framework but also some of the the basic empirical tests in the literature are detailly examined. In the application section, CAPM is tested by using beta and stockholders' equity profitability ratio portfolios that are developed with dailly and monthly returns. As a result of two stage regression analysis, hypothesis of CAPM are rejected for IMKB in 1994-2000 period. APT is also tested by Factor Analysis and Multi Variable Regression Analysis methods. Results from both methods rejected the validity of Arbitrage pricing model in IMKB. One of the results of Multi Variable Regression Analysis is: expected changes in tressury bill rates are the most important factor on asset returns.