Van-Yoncatepe Kalesi ve Nekropolü'nde ortaya çıkarılan Erken Demir Çağı çanak çömleği
Early iron age pottery from Van-Yoncatepe fortress and Necropolis
  1. Tez No: 104889
  2. Yazar: FİLİZ KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
oz Urartu Krallığı'nın Arkaik çağını oluşturan M.O.XIII. ve IX. yüzyıllar arasında Assur yazılı kaynaklan Uruadri ve Nairi Halklarından bahsetmişler, ancak bu döneme ait yeterli arkeolojik veriler bulunamamıştır. Erken Demir Çağı kültürü daha çok Nekropol alanlarından ortaya çıkan malzemelerle tanınmaktadır. Yoncatepe Kalesi ve Nekropolü'nde yapılan kazılarda Erken Demir Çağı ile ilgili veriler elde edilmiştir. Yoncatepe'de ortaya çıkartılan çanak çömleklerin Erken Demir Çağı ile ilgili bilgiler vereceği düşünülmektedir. Çalışmamızın konusunu oluşturan keramikler incelenip çizimleri ve tanımları yapılmıştır. Çizimler 1/4 oranında küçültülerek levhalar hazırlanmıştır. Keramiklere toplandıkları yıllara göre envanter, etütlük ve kazı numaralan verilmiştir. Katalogta kullanılan renk tanımlamaları için ortak bir renk. terminolojisinin oluşturulması için Munsell Renk Katalogu kullanılmıştır. Tezin konusunu oluşturan keramiklerde katkı maddesi olarak kum, mika ve kireç kullanılmıştır. Bu maddeler boyutlarına göre ince, orta ve iri olarak isimlendirilmişlerdir. Keramikler, gruplanırken kronolojiyi sağlıklı izleyebilmek amacıyla buluntu yerlerine göre değerlendirilmiştir. Kapların gruplandırılmasında çıktığı yerin ilk iki yada üç harfi ve kap tipini belirten kısaltmadan oluşan bir kod verilmiştir (AK.Ça.). Daha sonra kabın ağız kenarı ve profiline göre ana gruplar belirlenmiş ve bunlar Arap rakamları ile belirtilmiştir (örn. Ça.l). Her grubun alt grubu oluşturularak bunlar da küçük harf ile gösterilmiştir (örn. Ça.l.a). Alt grupların kendi içindeki sınıflandırılması ise Romen rakamları ile yapılmıştır (örn. Ça.l.a.ı). ABSTRACT The Assyrian cuneiform sources mention the people of Uruadri and Nairi, who lived through the archaic period of the Urartian Kingdom, that is 13th-9th centuries BC. However, there is no sufficent archaeological data belonging to this period. Rather, the Early Iron Age culture is known frnom the finds coming from the necropoleis. Excavations in the Yoncatepe fortress and necropolis revealed important data about the Early Iron Age. The pottery of Yoncatepe will surely make serious contribution to the understanding of the Early Iron Age. The pottery of Yoncatepe, which forms the subject of this thesis was carefully examined, drawn and defined. The drawings were reduced to the scale of Va and then the plates were prepared. Iventory, excvation and study numbers were given to all of the vessels. The Munsell Color Cataolgue was used for the color definitions in order to form a common color terminology. Sand, mica and lime was added to the vessels as inclusions. These are named as“thin”,“middle”and“coarse”according to their dimensions. In order to trace the chronological differences between the citadel, necropolis and civilian settlimint of Yoncatepe, the vessels were examined.according to their find spots while classfication.they were given a code, which is formed of the first two or three letters of the find spot and an abbreviation representing the pottery type (AK.Ça.). Then, the main groups were determined according to the rim and the profile of the vessels, and these were given Arabic numerals (for example Ça.l). the sub-groups on the other hand, are represented with miniscules (for example Ça. La.). The classification of the sub-groups is made with Roman numerals. ill
Özet (Çeviri)