İnsan kaynakları eğitiminde yeni bir yaklaşım: Web tabanlı uzaktan eğitim ve örnek bir uygulama
A new approach in human resource development: Web based training and a case study
- Tez No: 104890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
öz Küreselleşen, teknoloji ve bilginin ekonomiye hakim olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Bilgili olmak, hızla değişen teknolojinin içinde olmak, hem kurumların hem de bireylerin başarısı için son derece önemli bir unsur haline gelmiştir. Bilgiyi devamlı yenilemek ise hızla değişen dünyaya ayak uydurabilmek için kritik bir öneme sahiptir. Bu gelişmeler karşısında çalışanlar, kendilerini hep yenileme ve yaşam boyu eğitim alma ihtiyacı duymaktadırlar. İşletmeler de çalışanlarını devamlı eğiterek ve onlara kendilerini geliştirme imkanları vererek, onların sahip olduğu bilgiyi kullanıp artan rekabette üstün olmayı hedeflemektedirler. Bu çalışmada işletmelere ve çalışanlara, söz konusu hedeflerine ulaşabilmesi için hem geleneksel eğitimin hem de uzaktan eğitimin birçok avantajlarını taşıyan“Web Tabanlı Uzaktan Eğitim”(WTE) modeli önerilmektedir. Bunun yanında, WTE modeli örnek bir uygulama çalışması ile birlikte detaylıca ele alınmıştır. Sonuç bölümünde, WTE uygulama sürecinde ne tür olguların göz önünde bulundurulması hususunda bazı somut öneriler sunulmaktadır. ABSTRACT We live in a global society in which technology and knowledge dominate the economy. Possessing knowledge, in the rapidly changing technology has become an extremely important element for both organizations' and individuals' success. Renewing knowledge continuously has a crucial importance in keeping pace with the rapidly changing world. In the presence of these developments, the employees need to renew themselves and be engaged in self-directed life-time learning. The companies want to have sustainable competitive advantage in the global business environment by training their employees, giving them opportunities to develop themselves and using employees' tacit knowledge. In this study,“Web based training”(WBT) model which involves the advantages of both traditional education and distance learning is proposed to the companies and the employees to attain the mentioned targets. WBT model together with a case study are covered in detail. In conclusion, some practical suggestions and strategies about the application process of a WBT project are presented. m
Özet (Çeviri)