Mobil şirket uygulamalarının şirket organizasyonları üzerine etkileri ve bir uyhulama olarak İGDAŞ Araç Takip ve Yönlendirme Sistemi
The Use of mobile office in the company, its influence on the organization and as a case study İGDAŞ Automatic Vehicle Tracking and Directing System
- Tez No: 104893
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
öz Bu tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde, teleçalışma kavramı etrafinda mobil çahşma incelenmekte, organizasyonun yapısı üzerinde etkileri ve nasıl bir çalışanın bu çalışmada başardı olabileceği irdelenmektedir. Üçüncü bölümde İGDAŞ daki Araç Takip ve Yönlendirme Sistemi diğer bilgi sistemleriyle beraber incelemekte organizasyonun çalışması üzerinde etkileri incelenmektedir. Tezin ilk bölümünde, teleçalışma ve mobil çalışma kavramları ve tarihsel gelişimleri, haberleşme ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin insanların yer ve zaman algılayışları üzerindeki etkileri, bunun orgzanizasyona yansıması ve yeni alternatif çahşma şekilleri incelenmektedir. Teieçahşmanm organizasyon üzerinde etkileri, avantaj ve dezavantajları incelenmektedir. Mobil çalışmanın üzerinde etki yapan teknolojik değişmeler, bilgi ve haberleşme teknolojilerindeki gelişmeler, ağ yapıları, internet, taşınabilir bilgi aygıtları ve bunların mobil ofislerin yapılanmasına katkıları ayrıca incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, teleçalışma ve organizasyon kavramı kontrol ve sorumluluk bağlanımda incelenmiş, işletmelerde meydan gelen küçülme ve personeli güçlendirmenin çalışan açısından ve işletme acısından önemi incelenmiş ve kendi kendini yöneten bir insan olarak teleçahşanm özellikleri irdelenmiştir.Buna bağlı olarak organizasyonlardaki merkezi ve merkezkaç yapılanmalar, merkezkaç organizasyonun faydaları irdelenmektedir. Esnek çalışmanın organizasyona etkileri, esneklik ve güven kavramları bağlanımda irdelenmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümünde tez çalışması olan İGDAŞ Araç Takip ve Yönlendirme Sistemi, İGDAŞ da kurulu bulunan diğer bilgi ve haberleşme sistemleriyle beraber incelenmiş, Araç Takip ve Yönlendirme Sisteminin İGDAŞ m çalışması ve işleyişi üzerine etkileri irdelenmiş ve İGDAŞ'ın şebeke organizasyonunun değişimi üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are three chapters in my study. In the first two chapters, I studied mobil office around concept of telework, its influence on organization and How sort of employee can be successful as a teleworker. In the third chapter, I studied“İGDAŞ, Automatic Vehicle Tracking and Directing System”with other information system in İGDAŞ and its influence on organization in İGDAŞ. In the first chapter, I studied the concept of telework and mobile office, their historical development, these concepts influence on people view about place and time, their reflection on organization and alternatif working environment. The influnce of telework on organization was stutied, on the view of advantages and disadvantages. I studied development on information and communication system, and computer networks, internet, mobile equipment and those tecnologies influence on mobile organization. In the second chapter, I studied the concept of telework relation with control and responsibility in the organization, the change of organization related with downsizing and empowerment and their influnce on employee behavior. I studied teleworker features as selfworker and selfmanagement. I kept on working organization as centralized and decentralized organization and benefit of decentralized organization. I also studied flexible organizations influence on enterprise on the concept of trust and flexibility. In the third and last chapter, I studied İGDAŞ, Automatic Vehicle Tracking and Directing System together with other information system in İGDAŞ, their influence on organization and the way how İGDAŞ operate and its reflection on the network management in İGDAŞ