Charles Texier'e göre 19. yüzyılda Kayseri-Niğde yöresi ve günümüzle karşılaştırılması
Comparison of the region of Kayseri-Niğde in the 19 th century with our days according to Charles Texier
  1. Tez No: 104894
  2. Yazar: HÜSNİYE ESRA TUFANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
öz Araştonamızın konusu, Charles Texier'nin 1833-1837 yılları arasında Küçük Asya'ya gerçekleştirdiği gezisinin günümüzde îç Anadolu Bölgesinin Kayseri-Niğde yöresinde yapmış olduğu araştırma ve gözlemlerinin günümüzle karşüaştuılmasıdır. Bu araştırmanın ilk bölümünde, Türkiye'de çok az tanınan buna karşın Anadolu'muzun çok sayıda önemli tarihi yerlerini gezmiş olan Texier'nin hayatı ve eserleri tamtılmıştır. Hem birinci gezisinde hem ikinci gezisinde ziyaret edip gözlemlediği yerler belirtilmiştir. Aynca Hattuşaş'ı ilk keşfeden olarak bilim dünyasına yaptığı katkı ifade edilmiştir. İkinci bölümde, yerşekilleri ve hidrografya gözlemleri ele alınarak yörenin coğrafyası tanıtılmış ve eskiçağlardan bugüne kadar yöreye gelmiş bütün ziyaretçileri şaşkınlığa ve hayranlığa düşüren oluşumlara açıklık getirilmiştir. Üçüncü bölümdeyse, yerleşim birimleri, ekonomik faaliyetler, nüfus yapısı ve ulaşım konularında meydana gelen değişiklikler gösterilmiştir. Bu araştırmada,“ Description de l'Asie Mineure ”adlı eserin nüshalarından n. cildin“ Cappadoce ”başlıklı bölümü tarafımdan tercüme edilmiş ve Texier'nin gözlemleri ve açıklamaları yöreye gidilerek burada araştırılmış ve ilgili fotoğraflar çekilmiştir. İlgili gravürler ise, orijinal kitabın nüshalarından dijital kamerayla çekilmiştir. Araştırmanın amacı, pekçok araştırmacının seyahatnamesine konu olan Anadolu'nun tarihi coğrafyasına katkıda bulunmak olup, bugün“ Kapadokya ”olarak tanınan bölgenin, kültür ve doğa tarihimiz ve turizmimiz açısından ne kadar büyük önem taşıdığım hatırlatmak ve sonuç bölümünde bölgenin, gördüğü yoğun ilgiden dolayı maruz kaldığı olumlu-olumsuz gelişmelere ve hızlı değişime dikkat çekmektir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of our research is the comparison of the observations and researches realized by Charles Texier between 1833-1837 in the Asia Minor, in the Central Anatolia in Kayseri-Niğde region known as“ Cappadoce ”with ourday's situations. In the first part of this research, the life and the works of Texier who's very little known in Turkey but on the other hand who has visited very much important historical sities in Anatolia are explicated. The sities which are visited and observed by him in his two works are declarated. Besides, his contribution to the scientifical world is indicated as the first person who has discovered Hattuşaş. In the second part, the geography of the region is explicated according to his reliefs and hydrography, and the formations which surprise and make admire the visitors since the Antiquity until ourdays are explicated. In the third part, the changes in establishments, economic activities, population structure and transport are determined. hi this research, I've translated the“ Cappadoce ”part of the second volume of the work entitled“ Description de 1' Asie Mineure ”and I've observed and researched the observations of Texier in the area, I've make fotos, I've used digital camera for thr engravings. Tha target of our research is to contribue to Anatolian historical geography, a country which has the subject of many travels's researchman and remember that the region“ Cappadoce ”how much is important for our natural and cultural history and our tourism and finally in the result part, be carefull of positiv-negativ developments submissives and fast change because of the dense interest. IV