Luigi Pirandello'nun öykülerinde yapısal özellikler
Structural characteristics in Luigi Pirandello's narratives
  1. Tez No: 104892
  2. Yazar: ESİN BAKLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SENEMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
oz Bu çalışmada, yazınsal anlatı evreninde bildiri üretiminin karmaşık düzenekleri mercek altına alınmakta ve Luigi Pirandello'nun Novelle per un anno adlı öykü bütüncesi içinden gönderge-metin olarak seçilen anlatı içinde anlatı tekniğiyle yazdığı üç öyküsü aracılığıyla yazınsal bir metnin okunmasını kolaylaştıracak birkaç yöntemin sınanması amaçlanmaktadır. Anlatının eklemlenişine yön veren bağıntıları ayrıntılı bir biçimde ortaya çıkarmak için Roma Pirandello Enstitüsü'nde ve Roma Merkez Kütüphanesi'nde konuya ilişkin yayınlar incelenmiş, araştırmaya kaynak olabilecek yapıtlar belirlenerek anlatısal söylem çözümlemesi bağlamında değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ışığı altında, çalışmanın birinci bölümünde yöntemsel yaklaşımlar belirlenmiştir. Böylece, biçemsel açıdan Gerard Genette'in Figure III. Discorso del racconto adlı yapıtı, göstergebilimsel açıdan Algirdas Julien Greimas'm Semantica Strutturale ve Maupassant. La semiotica del testo: esercizi pratici adlı yapıtları, anlatı yapıtının kurgusu ve düzlemleri açısından Tahsin Yücel'in Anlatı Yerleri adlı yapıtı ve metinsel stratejiler açısından Umberto Eco'nun Lector in fabula, Trattato di semiotica generale, Sei passeggiate nei boschi narrativi adlı yapıtları temel başvuru kaynaklarını oluşturmuştur. İkinci bölümde, incelenecek yazınsal metin bütüncül olarak tanıtılarak içinden seçilecek olan gönderge-öyküler saptanmış; diğer bölümlerde bu yöntemsel yaklaşımlarla seçilen metinler ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda, kuramsal olarak verimli olacağına inandığımız birkaç yöntemin olanakları denenmiş ve Luigi Pirandello'nun öykü evreninden bir kesiti en özgün nitelikleriyle kavrayabilecek bir yaklaşıma ulaşılmaya çalışılmıştır. ABSTRACT In this study, it is focused on the complicated mechanisms of the production of message in the universe of literary narrative, and it is aimed to examine a few techniques that will facilitate the reading of a literary text through three plots written with the technique of narrative within a narrative that we have chosen as reference text from the narrative corpus named Novelle per un anno of Luigi Pirandello. In the aim to reveal the correlations orienting the articulation of the narration, the editions related in the Pirandello Institute of Rome and in the Central Library of Rome, the work of arts that could be the source for research and are evaluated in the context of the analysis of the narrative discourse. Under the light of the obtained data, the methodical approaches are determined in the first chapter of the study. Thus, the principal references have been ÜLDiscorso del racconto of Gerard Genette by the point of view of style, Semantica Struttale of Algirdas Julien Greimas and Maupassant. La semiotica del testo: esercizi pratici by the point of view of semiotics, Anlatı Yerlemleri of Tahsin Yücel by the point of view of the fiction and planes of the work of the narrative, and Lector in fabula, Trattato di semiotica generale, Sei passeggiate nei boschi narrativi of Umberto Eco by the point of view of textual strategies. In the second chapter, the reference narratives are determined to be chosen by presenting the literal text examined as a total; in the other chapters it is tried to examine the texts chosen according to these methodical approaches. In the conclusion of the research, the possibilities of a few methods that we believed to be productive as theoretical and it is tried to reach an approach that could comprehend a cross-section of the narrative universe of Luigi Pirandello with its most authentic qualities. in
Özet (Çeviri)