Osmanlı basınına göre brest litovsk'tan mondoros'a kadar kafkasya
The caucasia, from brest litovsk peace to mondros ceasefire, from the point of view ottoman press
  1. Tez No: 104896
  2. Yazar: ÇETİN KÜÇÜKKAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Bolşevik İhtilali ile başlayan, Brest Litovsk Barışı ile önemli bir seyir kazanan ve Mondros Mütarekesi ile sonuçlanan zaman diliminde Kafkasya'da yaşanan gelişmeler, Osmanlı Basınından takip edilmeye çalışılmıştır. I. Bölümde Rusya'da 6 Kasım 1917 yılında yaşanan Bolşevik İhtilali ve bunun Kafkasya'ya olan yansımaları incelenmiş ve Elviye-i Selase'de bu ihtilalin yansımaları araştırılmıştır. II. Bölümde Rusya ve Müttefik devletler arasında yapılan Brest Litovsk Barışı (3 Mart 1918) ve bunun Kafkasya ve Elviye-i Selase'ye olan etkisi incelenmiştir. Bu etki çerçevesinde, Türk Ordusu'nun Ermem çetelerine karşı yaptığı ileri harekat ve bu sırada yaşanan Ermeni zulümleri ile Elviye-i Selase halkının serbest iradeleri ile geleceklerini belirleme haklarını nasıl kullandıkları ve bunun ardından bölgede yapılan düzenlemeler anlatılmıştır. III. Bölümde Mavera-yı Kafkasya ile Osmanlı Devleti arasında yapılan Trabzon, Batum konferansları ve Batum Banşı'nm (4 Haziran 1918) seyri ile yine İstanbul'da bir konferans toplama teşebbüsü ve bunun İçin yapılan çalışmalar incelenmiştir. IV. Bölümde Azerbaycan ve Kuzey Kafkasya devletlerinin Osmanlı Ordusu'nu daveti ile gerçekleştirilen Kafkasya Harekatı ve bu harekat sırasında Kafkasya'da yaşanan Türk-Alman rekabeti irdelenmiştir. V. Bölümde ise Osmanlı Devleti'ni Mondros Mütarekesini imzalamaya (30 Ekim 1918) zorlayan sebepler ve mütareke ile birlikte Osmanlı Ordusu'nun Kafkasya'yı tahliye etmesi incelenmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines from the point of view of Istanbul press the events occurred in Caucasia in a time period beginning from the Bolshevik Revolution and continuing with the Brest Litovsk Peace and ending with the Mudros cease-fire. Chapter one surveys the Bolshevik revolution and its reflections especially on Caucasia and Three districts (Elviye-i Selase). In the second chapter, it is examined the Brest Litovsk Peace, which was signed between Russia and Axis states, and its impact on Caucasia as well as Three districts. Considering this impact, the forward movement of the Turkish Army toward Armenian bands and Armenian grievances are conveyed here. Moreover, this chapter explains how the people of Three districts determined their future with their free will and subsequent regulations made in this region. In the third chapter, accounts about Trabzon, Batum and Istanbul conferences realized between the Ottoman state and Transcaucasia are given respectively. Chapter four makes clear the Caucasian movement of the Ottoman Army and Turkish - German competition during this operation. The last, fifth chapter deals with the causes of the Mudros cease-fire and evacuation of the Ottoman Army from Caucasia. IV