Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülke riski açısından analizi ve Türkiye
Analysis of foreign direct investment in the context of country risk and Turkey
  1. Tez No: 104895
  2. Yazar: MUSTAFA ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
oz Bu çalışmada, başlangıçta fınansal akımlar içerisinde analiz edilen ve sermaye akımı türü olan doğrudan yabancı yatırımların (DYY) ülkeler arasında nasıl bir dağılım gösterdikleri ve hangi güdülerin etkisi altında hareket ettikleri ile Türkiye'nin bu yatırımlardan aldığı payın yeterliliği incelenmiş ve ülkemizde karşılaştıkları ekonomik ve politik riskler konu edilmiştir. Bu amaçla; DYY'ların sermaye hareketleri içindeki evrimi, etkileri ve dağılımı ele alınarak, bu tür yatırımlara sevk eden, ev sahibi ülke açısından çekici unsurlar (pull factor) ile firma ve ana ülke açısından itici güç unsuru (push factor) niteliğinde olan motivasyon unsurlarını konu alan yaklaşımlar incelenmiştir. Bundan sonra, Türkiye'nin bu tür yatırımları ekonomisine çekmekteki performansının politik ve ekonomik riskliliği nedeniyle düşük kaldığı görülmüştür. Bu yargıya ülkenin sosyo-ekonomik ve politik yapısını tümüyle içeren ülke riski analizlerinden ve bu amaçla yayınlanan ilgili endeks ve raporlardan yararlanılmak suretiyle varılmıştır. Buna göre; ülkemizin bu tür yatırımları ekonomiye kazandırmakta başarısız kalma sebeplerinin temelinde, politik ve ekonomik istikrarsızlığın kronik biçimde yaşanmakta olmasının yabancı yatırımcılar üzerinde caydırıcı rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, DYY ile ülke riskini oluşturan politik ve ekonomik riskliliği açıklayan değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek amacıyla oluşturulan regrasyon analizinin sonucu, ekonomik yapı değişkeninin yatırım girişlerinde nispi olarak daha yüksek bir etkiye sahip olduğu sonucu elde edilmiştir. ABSTRACT In this study, we examine how foreign direct investment (FDI) is distributed among countries and the motives behind the FDI decision. We also analyze the adequacy of Turkey's share in total FDI and the economical and political risks that foreign firms may face. We carry out the analysis by exploring the approaches that are mainly based on the attractive conditions generated by the host countries (pull factor) and on the motivations created by the home countries (push factor). The relative performance of Turkey with respect to similar countries in attracting FDI is evaluated. We show that Turkey is not successful in attracting FDI as much as the other (similar) countries. The factor behind this, are analyzed in the context of country risk with respect to socio-economic and politic structure. The chronic instability of the country in both the economy and the policy avoid foreign firms investing in Turkey. Reasons lying behind this failure are reached at through country risk analyses covering the whole socio-economic and political structure and by benefiting from the related indexes issued for that purpose. According to that; the main reason for the failure of our country to utilize such investments for the economy is the unstable political and economic conditions that make foreign investors change their mind. It should be noted that economic factors play a relatively more important role for discouraging the foreign firms from investing. Ill
Özet (Çeviri)