Türk Vergi Hukukunda kamu alacağının tahsilini güvenceye alan önlemler
Protection of public claims, the precautions for the payment of the public credits according toTurkish Tax Law
- Tez No: 104897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
oz Günümüzde kamu hizmetlerinin giderek artması, kamu harcamaların da artmasına neden olmaktadır. Bu durum kamu alacaklarının tahsili konusunu önemli hale getirmektedir. Devlet bütçesinin sağlam finansman kaynaklarına dayandırılması ve bütçe denkliğinin sağlanabilmesi için devlet gelirleri tahsilatının tahakkukuna yalan bir düzeyde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Vergi icra Hukuku; kanuni zamanlarında ödenmeyen vergi, resim, harç ve sair kamu gelirlerinin tahsilinin zorla yerine getirilmesine yönelik olan kaideleri ihtiva eder. Kamu gelirleri kamu hizmetlerinin finansmanında kullanırlar. Kamu hizmetlerinin aralıksız yerine getirilmesi gereği kamu alacaklarının süreleri içinde tahsil konusunun önemi ortaya koymaktadır. Kamu alacakları açısından, alacağın tehlikeye girmesi halinde tahsil aşamasına gelmesini bekleyerek, tahsili gerçekleşmez ise cebri icra yoluna gitmek yerine, kamu alacağını koruyucu bazı yollarım bulunması alacağın daha kısa zamanda ve tam olarak sağlanması yönlerinden daha avantajlıdır. Kamu borçlusu açısından da kamu alacaklarının koruyucu olanaklarının bilinmesi, kamu borcunun zamanında ve eksiksiz ödenmesini sağlayıcı bir faktördür. Kamu alacaklısının kamu alacaklarını korumak ve tahsil edebilmek için alacağın doğumundan tahsiline kadar her aşamada alacağı koruyucu hükümleri 3 donatılması gerekmektedir. Bu nedenle, Amme Alacakları Tahsili Usulü hakkında kanunun ikinci bölümünde, teminat, ihtiyati haciz, ihtiyati tahakkuk ve diğer korunma hükümleri başlıkları altında çeşitli koruyucu düzenlemelere yer verilmiştir. N6183 sayılı Kanun, kamu alacaklarını birbirine bağlı hükümler ile korunma altına alan bir sisteme sahiptir. Tahsil daireleri teminat istenmesini gerektiren bir halin bulunması durumunda teminat istemekte, bunu bağlı olarak ihtiyati haciz uygulamakta ve kamu borçlusunun henüz tahakkuk etmemiş kamu borçlarını ihtiyati tahakkuk ettirmektedir. Devlet gelirlerinin zamanında tam,.olarak tahsil edilmesi için koruma tedbirlerinin zamanında alınması gerekir. Vergi gelirlerinin tam olarak tahsili için vergi idaresinin, cebri tahsilatları yapacak“Vergi İcra Daireleri”adıyla bir ihtisas dairesi kurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently increase in public services has been augmenting public expenditure. Consequently, collection of public claims has become more important. In order to provide strong financial resources for public expenditure and to ensure budgetary equilibrium, public.revenue collection should be considered as well as public revenue assessment. Provisions regarding collection of public claims consist in the Code of 6183, which also involves the procedure of collecting public claims and security measures for them. It is also important for taxpayers to secure public claims as well as Government. Government takes necessary measures while collecting its claims under this Code. Similarly, as a consequence of the principle of legality of taxes, taxpayer has the knowledge of legal coercion's in the case of not paying or not being able to pay this debt. This dissertation in which I have intended to explain the measures of securing the collection of public claims is made up of six chapters. In chapter one, the definition and the scope of the public claim has been explored. In chapter two, protection of public claim in various stages has been studied. In chapter three, the importance of the guaranty in the protection of public claim has been evaluated. In the forth and fifth chapters, information about precautionary distraint and precautionary assessment, which are applied in the extraordinary conditions, has been given respectively. In the sixth chapter other securing measures has been explained.