Arnavutluk kaynaklarında Atatürk ve Türk Devrimi
Ataturk and Turkish revolution in the Albanian bibliography
- Tez No: 104901
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Devrim, baskının ve haksızlığın büyük olduğu yerlerde meydana gelir. Mustafa Kemal Atatürk'ün başını çektiği Türk Devrimi de iç ve dış baskılarca ve sömürüye karşı yapılmıştır. Milli ve ilerici karakteri bu devrimi diğer devrimlerin felsefelerinden ayırt etmektedir. Mustafa Kemal devrimi bir vatanseverlik ve milliyetçilik yanlısıydı.Çünkü yalnız milliyetçi ve vatansever bir millet kendi bağrmsızlığmı koruyabilir. Kemalizm hızlı gelişmenin yolunu buldu ve disiplinli bir eğitim sayesinde sadece bir kuşakta büyük milli bir medeniyeti geHştirebileceğini ispat etti. Bu devrim sadece Türk milletim kurtarmakla kalmadı. Aynı zamanda kendi hak ve özgürlüğü için savaşan bir ulusun hiçbir zaman yok olmayacağım Avrupa'ya ve tüm dünyaya gösterdi.îç reaksiyon mikroplarına karşı verdiği mücadelenin yamsıra Türkiye'nin artık o eski Türkiye olmadığım Avrupa'ya gösterdi ve Antanta'mn bunu unutmaması gerektiğini ifade etti. Bunu da en güzel şekilde Lozan Antlaşmasında gösterdi. Mustafa Kemal ileri görüşlü bir lider olarak arkadaşlarım seçmeyi bildi. Atatürk 20. yüzyılın en parlak fîzyonomisidir, kendi hayatım ulusuna adadı.Her sözünü esere dönüştürüyordu ve eserleri onun sözünü söylüyorlardı. Onun en büyük prensibi egemenlik şartsız,kayıtsız milletindir idi. Onun ordusu Türkiye'nin toprak ve siyasi yapılanması için savaştı,İç siyasetin yamsıra dürüst bir dış siyaset takip etti. O farklı ülkelerdeki gelişmeleri ve bağımsızlık savaşlarım destekliyordu. Arnavut miUetinin bir dostu idi: devamlı destekledi ve yardım etmeye çalıştı. Türkiye -Arnavutluk ilişkileri her zaman dostluk ve iyi niyete dayalı olmuştur. Zamanın gelişmeleri Arnavutluk'u Türkiye'den ayırdı fakat bu ayrılık sadece kağıt üstünde ve haritada kaldı, çünkü örf ve adetler gibi diğer bağlantılar da aynı kaldı. Büyük devletlerin adaletsizliği yüzünden Balkan'da bazı ülkeler iltimas edilirken, diğer ülkeler mağdur duruma düştü. İltimas sınırların, nyandaşlarının yararına değiştirilmek suretiyle yapıldı. Bu haksızlıktan en çok nasibini alan, Balkanlarda en eski milleti ve aynı zamanda en fazla kayba uğramış olan Arnavut milletidir. Bu meseleler bugüne dek çözüme kavuşturulmamıştir. Bu meseleyi halledebilmek için 20.yüzyılın başından beri bir Balkan Konfederasyonu tezi üzerinde durulmaktadır. Bu tez zamanın Arnavut hükümetlerinde de geniş yankı bulmuştur. Zamanın Arnavut Kralı Ahmet Zogo'nun dış siyasetinde dostluğa ihtiyacı vardı ve çok çekinmesine rağmen Zog TJfak Entente 'girmeye karar verdi. Böylece 'BalkanBalkan ülkelerine aittir 'olan bu savunma sona erdikten soma.nasıl olsa dostluk ilişkileri bulunan Fransa,Mısır Türkiye Japonya ve Vatikan ile yeni antlaşmalar yapacağım inanıyordu. Sadece Balkan'da değil aynı zamanda Avrupa'da da destek bulması gerekiyordu, çünkü Balkan devletierinin anlaşmaları, ortak çıkarları ve savunmaları için birlikte çalışmaları vazgeçilmez bir esastır. Savaş büyük devletler için tam anlamıyla bir cehennemdir. Sulhta yaşamak için milletlerin işbirliği esastır. Hükümetlerin de onları kayba uğratmayacakları bir yolda idare etmeleri gerekmektedir, ve bunu sadece büyük Türk Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk başarabildi. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Revolutions occur in that countries where injustice and political pressure are frequently present. Turk revolution which was loaded by Mustafa Kemal Atatürk was the revolution against the repression and mistreatment of the population by exterior aned interior enemies. The Turk revolution's progressive nature, differs it from the other revolutions Mustafa Kemal had estimated the patriotism and nationalism because if the people love the country, can defend it at all. This idea called Kemalizm, make possible a quick progress and development in turkey and revealed that only a well-bred nation could progress. This revolution not only bought to light the Turkish people but also showed to the Europe and the Word that people who fight for its independence freedom would not be extinguished. Furthermore the Turkish people informed the powefullcountries in the Europe. That Turkey was not an old and strongless country and Antanta should not forget this. This was best showed by the letter that Turkey sent to the powerful nations of Europe during the conference of Lisbon. Mustafa Kemal as a leader had successed in all he did and believed in. Atatürk is considered one of the most distinguished personalities of this century. He served his country. He realized all the thought the best things for his nation. His princible which he believed in was that the people it selves should lead the country. The people know what should do for trie nation. He successed in all his projects in the interior and foreign politicy Turkey. He also subserved foreign countries which like he did where trying to gain independence. Atatürk was a close friend of Albanian people and helped it. Turkish-Albanian relationship had been kindly and friendly for a long time. The changes in Albanian and Turkish politic situation dissociated and separated these countries but only in formal meaning secure this two friend countries continued to be close in culture and solutions. Due to injustices made powerful countries to less power nations some countries were reinforced enough to exploit the others. Their reinforcement was made possible just by invading the smaller countries and using their goods. Albania also was a small IVcountry, which lived under the pressure of bigger countries that couquer its territorial areas. Too chose this problem in the first age of XX century had been discusted about Balkan Confederacy, Albanian government in that time also had shored this confederacy. The king Ahmet Zogo had expected to be helped and struted by after nations. Zogo had decided to join shall Antato leage so that would be formed an unit Balkan Confederacy. So after safe quard alliance with France, Egypt, Turkey, Japonia and Vatican would near be singeol. In this way he could joined the support of European countries as well as Balkanic support in forder to realize and united and protected. Ballkan. The war is a luxury for the big countries and the hell for the smaller ones. So countries should coo-operate with each other in war and peace as well. Their governments should lead they to a plenitude future without loosing nothing important. Mustafa Kemal Atatürk successed in this big ideal.