Vietnam'dan Körfez Savaşı'na uluslararası uyuşmazlıklarda kamuoyu oluşumu
From Vietnam to Gulf War, formation of the public opinion during international conflict
  1. Tez No: 104909
  2. Yazar: MUSTAFA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
ÖZ SAYFASI“Vietnam'dan Körfez Savaşı'na Uluslararası Uyuşmazlıklarda Kamuoyu Oluşumu”isimli tez çalışmasında savaşlarda kamuoyu oluşumu ve propaganda konulan irdelenmiştir. ABD'nin önderliğinde yapılan Vietnam ve Körfez Savaşı yakın tarihimizin en önemli olayları olarak nitelendirilebilir. Çalışmada, savaş zamanında“basın özgürlüğü”ile“milli güvenlik”olgusunun nasıl dengelenebileceği incelenmiştir. Ayrıca, devlet adamları ve askerlerin basınla ilişkileri, basının savaş zamanında kamuoyunu nasıl yönlendirip manipüle ettiği, ülkede sosyal konsensüs sağlamada oynadığı etkin rol üzerinde durulmuştur. Bundan başka, başta Vietnam Savaşı ve Körfez Savaşı olmak üzere ABD'nin katıldığı önemli savaşlar kamuoyu oluşumu ve propaganda yönünden incelenmiştir. Televizyonun Vietnam Savaşı'nda kamuoyu oluşumundaki etkisi ve bunun Körfez Savaşı'nda basma getirilen sınırlama ve kısmi sansürdeki rolü üzerinde durulmuştur. Körfez Savaşı tüm yönleriyle incelenmiştir. Özellikle CNN'in Körfez Savaşı'ndaki performansı ve dünya kamuoyunu nasıl yönlendirdiği irdelenmiştir. ABSTRACT The thesis named“From Vietnam to Gulf War, Formation of the Public Opinion During International Conflict”has been prepared to examine the role of the press, especially television during the Vietnam War and the Gulf War. Since the Vietnam War, the role of television in news reporting has been much debated. By showing the horror of war and bringing the brutal reality into home, television blamed for the loosing the Vietnam War. The thesis is a study of role of the media played in forging the social consensus during war. Also, dilemma of how to preserve freedom of the press as well as national security in time of war, covering modern warfare with modem communication technologies, how the CNN became major source of information for everyone during the Gulf War examined.
Özet (Çeviri)