İşletmelerde yeni mamul geliştirme çalışmaları ve kimya sanayiinde bir inceleme
New product development functions in companies and analizing the chemical industry
  1. Tez No: 104907
  2. Yazar: NEVİN ÜZEREM ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET MUCUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
oz Günümüzde, üretim işletmelerinin pazardaki hızlı değişimleri yalandan takip etme zorunlulukları ortaya çıkmıştır. Müşteri istek ve ihtiyaçlarının, teknolojinin ve rekabetin sürekli değişiyor olması, işletmelerin pazarda varlığını sürdürebilmeleri ve rekabet gücünü arttırabilmeleri için yeni mamuller geliştirmelerini gerektirir. Bu çalışmada, işletmelerin yürüttükleri yeni mamul geliştirme çalışmalarına bir ışık tutmak amaçlanmıştır. Öncelikle, pazarlama karması içerisinde yer alan unsurların incelenmesi ve bu unsurlar içinde mamulün diğerlerinden ne tür farklılığının bulunduğu üzerinde durulmaya çalışılmış ve mamul ve mamulle ilgili kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra, işletmelerin yeni mamul geliştirme çalışmalarında karşılaşacakları sorunlar ve buna ne şekilde çözüm üretecekleri konulan incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yeni mamul geliştirmenin değişik aşamalarını oluşturan süreç incelenmiştir. Bu sürecin farklı aşamalarında ne tür çalışmaların yapıldığı ve ne tür kararların alındığı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, geliştirilen yeni mamulün pazara sunuşta konumlandırılması, fiyatlandınlması, tutundurulması ve dağıtımının ne şekilde yapılması gerektiği konulan ele alınmıştır. Uygulama bölümünde ise, Türk Kimya Sanayiinde faaliyet gösteren üretici işletmelerin yeni mamul geliştirme çalışmalannı ne şekilde yürüttükleri ve bu çalışmalann etkin bir şekilde yürütülüp yürütülmediği incelenmiştir. Yapılan incelemede, Türk Kimya Sanayiindeki işletmelerin Ar-Ge'ye ve mamul geliştirme çalışmalanna daha fazla kaynak ve zaman harcamalan gerektiği ortaya çıkmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, manufacturing companies should follow rapid changes in the market. Since customer's needs and wants, technology and competition changing constantly, companies should develop new products in order to survive in the market and to improve their competitiveness. The main objective of this study was to show the way to new product development functions carried out by companies. First of all, elements in the marketing mix was studied and product's differences along the other elements in the marketing mix was examined, and then product and other related concepts was defined. Then, problems which companies may confront in their new product development process, and possible solutions to these problems was investigated. In third, chapter, process forming different stages of new product development was examined. What kind of functions undertaken in different stages of this process and which decisions taken was studied. In fourth chapter, the way of positioning, pricing, promoting and distributing of new products was studied. In the empirical research stage, new product development functions of manufacturing companies in the Turkish Chemical Industry, and whether they perform effectively was investigated. The findings of this study show that companies in Turkish Chemical Industry should reserve more resources and more time to their new product development and research&development (R&D) functions. Ill