Şehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi'nin düşünce hayatı
The thought life of Filibeli Ahmet Hilmi
- Tez No: 228130
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu Tez Filibeli Ahmet Hilmi'nin Kelam'a dair görüşlerini ortaya koymaya çalışmaktadır.Ahmet Hilmi Türkiye'de modern düşüncenin oluşmaya başladığı bir dönemde hayat sürmüş ve bu oluşumda büyük bir katkısı olmuştur.Özellikle felsefi inkarcı akımların yaygın olduğu bir dönemde, eserleri ve makaleleri ile bu akımlara karşı mücadele vermiştir. Yeni İlmi Kelam alanında örnekler vermiştir.Kısaca Filibeli düşünceleri ile yeni ilmi kelamın oluşmasında ülkemizde öncülük etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis hereby tries to account for the theology.Filibeli Ahmet Hilmi who lived during which the modern ideacame to life in turkey and he contributed a lot increating this ideas. Particularly during the period of philosofic ideas denying islam.He struggled aggainst those with his columns and books. He examplitied in the new theology science. As a consequense, Filibeli Ahmet Hilmi had been a leader in the development process of newtheology science whith his ideas.