Yeni ilmi kelam dönemi temsilcilerinden Filibeli Ahmed Hilmi'nin materyalizm hakkındaki görüşleri
The views of Filibeli Ahmet Hilmi, one of the representatives of the new scientific and theological period, on materialism
- Tez No: 777353
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi, sınırlandırılması, yöntemi, literatürü ve sunumu hakkında bilgiler verildi. Birinci bölümde Yeni İlm-i Kelam dönemi hakkında detaya girilmeden bilgiler verildi. Dönemin öncesi, Yeni İlm-i Kelam'a duyulan ihtiyaç ve yenilikler hakkında bilgiler verilerek dönemin temsilcileri ve eserleri zikredilmiştir. İkinci bölümde materyalizm hakkında bilgiler yer almaktadır. Materyalizmin tanımı yapılmış ve tarihsel olarak temsilcileri ve görüşleri anlatılmıştır. Materyalizmin Türkiye'ye girişi ve bu süreçte etkin olan isimlere çalışmalarıyla birlikte yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, materyalizmin Türkiye'deki temsilcilerinin süreli yayınlarda materyalist görüşleri de değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise tezimizin konusu olan Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi'nin hayatı, eserleri ve materyalizm hakkındaki görüşleri zikredilmiştir. Materyalizmin İslâm'a aykırı görüşlerini eleştiren Ahmed Hilmi'nin çok yönlü ve derin bilgileriyle temelini sağlamlaştırdığı eleştireleri“Huzûr-ı Akl ü Fende Mâddiyyûn Meslek-i Dalaleti”eserinden hareketle ele alınmıştır. Sonuç bölümünde genel değerlendirmelerle çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of an Introduction and Three Chapters. In the introduction, the information about the purpose, importance, limitation, method, literature and presentation of the research was given. In the first part, information about the New Scientific and Theological Period was given without going into details. The representatives and works of the period were mentioned by giving details about the need and innovations for the New Scientific and Theological Period. The second part contains information about materialism. The definition of materialism has been introduced and its historical representatives and views have been explained. The introduction of materialism to Turkey and the names who were active in this process are included with their works. In addition, the materialist views of the representatives of materialism in Turkey are evaluated in this chapter . In the third chapter, Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi's life, works and his views on materialism, which is the subject of our thesis, are mentioned. Ahmed Hilmi's criticism on the anti-Islamic views of materialism, which he strengthened with his versatile and deep knowledge, was discussed with reference to his work“Huzûr-u Akl ü Fende Mâddiyyûn Meslek-i Dalalet”. In the last chapter , our study has been completed with general evaluations.