Yahya Kemal'in manzum eserlerinde kelime grupları: Yapılışları ve kullanılışları
In Yahya Kemal's poems word groups: Constructions and usages
  1. Tez No: 104916
  2. Yazar: SEVGİ ALTINTOPRAK GÜNDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
ÖZ Bu çalışmamızda, Yahya Kemal Beyatlı'nın manzum eserlerinde yer alan bütün kelime gruplarını ve kullanılışlarını yayım ve sayfa sırasına göre inceledik. Çalışmamız giriş bölümü hariç dört bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümü çalışmamızın amacını ve bölümleri hakkındaki bilgileri içerir. Birinci bölümde Yahya Kemal'in hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, incelemeye konu olan manzum eserleri açıklanmıştır. İkinci bölümde kelime grubu kavramı ve bu kavramın sınıflandırılması hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm şairimizin manzum eserlerinde yer alan kelime gruplarını içermektedir. Sonuç bölümünde ise çalışmamızdan çıkarılan sonuçlar istatistiksel ve grafik olarak verilmiştir. Yahya Kemal'in manzum eserlerinde bulunan iki bin beş yüz doksan sekiz mısrayı inceleyerek kelime gruplarını ve kullanışlarını saptadık. Bu çalışmamın şairimizin manzum eserleri ile ilgili yapılacak gramer çalışmalarına katkıda bulunmasını temenni ederim. ABSTRACT In this study, we examined the word groups that have been used in recpect of edition and page numbers in Yahya Kemal Beyath's poems. There are four section in this study. In the entry of the study, the aim of study and chapters have been. Atfer this, first section Yahya Kemal' s life and works have been. And an explanation have given about the poems. Second section given that an introduction about the word group concept and this classification of this concepts. In the third section includes the word groups in the Yahya Kemal 's poems. At the end we gave the result of the study although statistics and chart. In this study we wanted to give the use of the word groups in the Yahya Kemal' s poems, for this we use two thousand five hundred ninety eight lines. I wish, this study contribute to the gramer studies about Yahya Kemal' s poems. Ill
Özet (Çeviri)