Dış kaynaklardan yararlanma (Outsourcing) ve Türk sanayisinde bir uygulama (Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş)
Outsourcing and a practice sample in Turkish industry
  1. Tez No: 104917
  2. Yazar: MUSTAFA FATİH ARSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
öz 2000'li yılların arifesindeki iş dünyasında değişim ve değişimi şekillendiren öncü stratejiler, rekabette üstünlük sağlamanın temel koşulları haline gelmektedir. Şirketler açısından sürdürülebilir üstünlük sağlamada sürekli olarak yeni yönetsel yöntem ve yaklaşımların geliştiği gözlemlenmektedir. Bu çerçevede, tez globalleşen dünyada yönetim biliminin gelişimini ve yeni işletmecilik tekniklerini kapsamaktadır. Tezde bu tekniklerden biri olan dış kaynaklardan yararlanma (outsourcing) konusu etraflıca incelenmiş ve konu ile ilgili Türk sanayisinde bir uygulama örneği sunulmuştur. Araştırmada yerli ve yabancı birçok kitap, dergi, makale, gazete, tez, bildiri ve elektronik kaynaktan yararlanılmıştır. Bunun için çeşitli üniversitelerin kütüphanelerinde, istanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi işletme iktisadi Enstitüsü'nde, KAL-DER, MESS kuruluşlarda kaynak taraması yapılarak çeşitli bilgiler verilmiştir. Uygulama örneğinde ise, şirket yöneticileri ile değişik yer ve zamanda yapılan görüşmelerden ve verdikleri dokümanlardan yararlanılmıştır. Internet'ten yapılan kaynak taramasından sonra da elde edilen bütün veriler bilgisayarda işlenerek yazılmıştır. Araştırma işletmelerin dış kaynaklardan yararlanmada uygulamaları gereken hususları vurgulamaktadır. ABSTRACT In the beginning of 2000's business world, variaton and leader strategies that transforms variation, became basic conditions to get superiority in rivalry. According to the companies new management methods and approachs which develop to get maintainable superiority, are watching by companies. In this framework, thesis includes developments of management science and new business administation techniques in global world. In this thesis, outsourcing, one of these management techniques, is examined comprehensively and practice sample in Turkish industry is presented pertaining to subject.ln this research, various native and foreign books, journals, articles, newspapers, thesis, communique and electronic sources are benefited. Therefore, various informations are gotten through source searching in different libraries, Economic Institute of School of Business Administration of Istanbul III
Özet (Çeviri)
öz 2000'li yılların arifesindeki iş dünyasında değişim ve değişimi şekillendiren öncü stratejiler, rekabette üstünlük sağlamanın temel koşulları haline gelmektedir. Şirketler açısından sürdürülebilir üstünlük sağlamada sürekli olarak yeni yönetsel yöntem ve yaklaşımların geliştiği gözlemlenmektedir. Bu çerçevede, tez globalleşen dünyada yönetim biliminin gelişimini ve yeni işletmecilik tekniklerini kapsamaktadır. Tezde bu tekniklerden biri olan dış kaynaklardan yararlanma (outsourcing) konusu etraflıca incelenmiş ve konu ile ilgili Türk sanayisinde bir uygulama örneği sunulmuştur. Araştırmada yerli ve yabancı birçok kitap, dergi, makale, gazete, tez, bildiri ve elektronik kaynaktan yararlanılmıştır. Bunun için çeşitli üniversitelerin kütüphanelerinde, istanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi işletme iktisadi Enstitüsü'nde, KAL-DER, MESS kuruluşlarda kaynak taraması yapılarak çeşitli bilgiler verilmiştir. Uygulama örneğinde ise, şirket yöneticileri ile değişik yer ve zamanda yapılan görüşmelerden ve verdikleri dokümanlardan yararlanılmıştır. Internet'ten yapılan kaynak taramasından sonra da elde edilen bütün veriler bilgisayarda işlenerek yazılmıştır. Araştırma işletmelerin dış kaynaklardan yararlanmada uygulamaları gereken hususları vurgulamaktadır. ABSTRACT In the beginning of 2000's business world, variaton and leader strategies that transforms variation, became basic conditions to get superiority in rivalry. According to the companies new management methods and approachs which develop to get maintainable superiority, are watching by companies. In this framework, thesis includes developments of management science and new business administation techniques in global world. In this thesis, outsourcing, one of these management techniques, is examined comprehensively and practice sample in Turkish industry is presented pertaining to subject.ln this research, various native and foreign books, journals, articles, newspapers, thesis, communique and electronic sources are benefited. Therefore, various informations are gotten through source searching in different libraries, Economic Institute of School of Business Administration of Istanbul IIIUniversity, Association of KAL-DER, Ass ociation of MESS and similar organizations. In practice sample, interviews with company managers in different places and time and documents which they gave are benefited. After source searching on internet, all of datas are processed and wrote in computer. This thesis emphasizes necessary subjects in outsourcing practices for companies. IV