Kocabaş Çayı-Kemer Deresi arasının kıyı kullanımı ve planlaması
Coastal use and planning between-Kocabaş Creek and Kemer River
  1. Tez No: 104918
  2. Yazar: RECAİ KÜÇÜKDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZ Kocabaş Çayı ile Kemer Deresi arasında kıyı kullanımı ve planlamasının günümüzdeki durumunu ve sahanın fiziki ve beşeri potansiyelini açıklamak amacıyla yapılan bu çalışmada araştırma sahasının genel coğrafi özellikleri ve sahadaki arazi kullanımı konusunda bilgiler verilmiş ve fiziki koşullar ile beşeri özellikler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Konumu itibariyle tarihin ilk çağlarından beri yerleşime uygun bir alan olan araştırma sahası günümüzde son derecede temiz ve kullanıma uygun kıyılara sahiptir. Ancak iç kesimlerde doğal afetler ve beşeri faktörlerin etkisiyle fiziki ortam oldukça bozulmuştur. Sahanın iki kenarında yer alan antik kent kalıntıları, tahrip edilen orman sahaları ve bilinçsiz kullanıma maruz kalması olası kıyı şeridi kontrol altında tutulmalı, kıyı kanunlarıyla uyuşmayan uygulamaların önü gerekli önlemler alınarak kesilmelidir. ABSTRACT İn this study which was done in order to explain the present conditions of coastal use and planning between Kocabaş and Kemer Rivers and physical and human potential of the area, some informations about general geographical features and land use in the area have been tried to be given and the whole geographical matters were assested. The area which was suitable for settlemental activities since the first periods of historical ages has very clean and favorable coasts for use. But the natural environment at interior parts of the area were disturbed by the effects of natural hazards (fire) and human activities. Ancient remnants at the each side of the area, forest areas being destructed and coastal zone must be protected and some cautions must be taken in order to prevent the wrong applications. m
Özet (Çeviri)