Avrupa eğitim programlarına Türkiye'nin katılımıyla ilgili AEGEE-İstanbul (Avrupa öğrenci forumu) tarafından gerçekleştirilen halkla ilişkiler çalışmaları
- Tez No: 104926
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
oz 21. Yüzyılda, yeni teknolojiler ve yöntemlerle geliştirilmiş insan kaynaklan için nasıl bir eğitim sorusu artık iyice önem kazanmıştır, ancak böyle çağdaş bir eğitimle“bilgi toplumu”oluşacaktır. Avrupa Birliği tarafından desteklenen, eğitimin her alanını kapsayan“Socrates”programı bilgi toplumunun gelişmesini kendi içerikleriyle hedeflemektedir. Avrupa Birliği eğitim politikası, ulusal gelenekler ve bunun yanında global gereksinimlere göre eğitimin uygulanmasını hedeflemektedir. Yüksek öğrenimde Avrupa Boyutunun geliştirilmesi için bu programa katılmak önemlidir. Eğitim tüm toplumu ilgilendiren bir konudur ve yüksek öğretime getirilecek yenilikler, Socrates eğitim programının yüksek öğretime katkıları, toplumu ileriye götürecek bir 'bilgi toplumu' yaklaşımının gelişmesine, bilimsel çalışmaların her açıdan uluslararası işbirliği ile daha çok ivme kazanmasına yol açacaktır. Araştırmamızda bir sivil toplum örgütü olarak Avrupa Birliği Komisyonunda ve UNESCO'da temsil edilen tek öğrenci kumlusu olan "AEGEE- Avrupa Öğrenci Forumu' nun AEGEE- İstanbul olarak Avrupa Akademik İşbirliği ve Değişim Programı Socrates'e Türkiye'nin dahil edilmesi ve bu programın yerleşmesi yolunda sürdürülen bilgilendirme ve kamuoyu yaratma çalışmaları konu edilmiştir. Araştırmamızda, eğitime yeni bir boyut getimeyi amaçlayan Türkiye'deki AEGEE- Avrupa Öğrenci Forumu'nun izlediği Halkla İlişkiler yöntem ve araçlarına yer verilmiş ve bunların bu programa Türkiye'nin dahil edilmesinde nasıl etki yarattığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the 21st century requirements for human resources developed by new technologies and methods have gained importance in education which is greater than before. Education with a perspective like that leads the“Information Society”. European Education Program, Socrates, with its objectives has the goal to achieve“Information Society”. The important matter is European Union Education Policy aims global perspective is as significant as national traditions and educational strategies should be clarified with regarding to these two views. Approaching the right to participate in this program will be beneficial to develop the European dimension in higher education for Turkey. Education has a belter effect on the society if it applies the new approaches to higher education since it provides the necessary developments for“Information Society”. Beside this, International cooperation in academic life brings the importance of education which covers the new perspectives. In this research, it is subjected that the Public Relation strategies by which a student organisation has run aims to raise the public awareness about Socrates and tries to give the answer if this organization applied its objectives properly and in which extent it has gained effect on academic staff. This research aims to give evaluation and feedback of the Public Relation techniques used by AEGEE- Istanbul.