Üniversitelerarası seçme sınavının beklentileriyle lise Türk dili ve edebiyatı dersinin müfredatlarının değerlendirilmesi
The Evaluation of high school's Turkish language and literature course's curriculum with expectotions of the selection exam between universities
  1. Tez No: 104927
  2. Yazar: ALİ HAYDAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN DİLİDÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
oz Günümüzde her şey o kadar hızlı değişmektedir ki bu değişime ayak uydurabilmek neredeyse beceri gerektirmekledir. Bilimde, teknolojide balla kültürel alanda bile birtakım değişimler olurken, eğitimin bu değişim çalışmalarının dışında kalması düşünülemez. Çağımız, bilim ve teknoloji çağı olarak nitelendirilmektedir. Eğitim ve öğretim de bilimin ve teknolojinin ayrılmaz bir parçası olduğuna göre, bilimdeki ve teknolojideki değişmenin ve gelişmenin gerisinde kalmaması gerekir. İnsanı eğitmenin ne denli zorlu ve bir o kadar da önemE bir iş olduğu herkesin malumudur. Bu yüzden, eğitim alanında yapılacak çalışmalarda insan faktörünün her zaman birinci planda tutulması gerekmektedir. Diğer ülkelerde yapılan çalışmaları ülkemizle kıyasladığımızda arada büyük bir uçurumun olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde yıllarca ihmal edilen eğitim sorunu, artık içinden çıkılamaz bir hâl almıştır. Yıllardır herkes tarafından dile getirilen, fakat bir türlü çözüme kavuşturulamayan bu sorun devam ettiği müddetçe; yanlışlıklar, tutarsızlıklar ve çarpıklıklar da artarak devam edecektir. Bu çalışmada ele alacağımız konulardaki birtakım aksaklıklar ve çarpıklıkların, yine eğitim sisteminin bozukluğundan kaynaklandığını ortaya koymaya çalışacağız. Bunu yaparken de eleştirmeyi, yıkmayı, kötülemeyi amaçlamayacak, aksine problemleri ortaya koyarak çözüm yollan üretmeye çalışacağız. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Such a rapid change we have been leading in the world today, to be able to keep step in such change will require special skill. While changes taking place in science, technologies, even in cultural field one can never consider the education would be excluded from such initiative. Our age is identifield as the age of science and technology and since education and training is considered integral part of the technology, we must not stand behind the changes and developments occurring in technologies. It is so evident for everybody else that educating and training the people is rather a difficult and significant job. Therefore, in the works to be carried out in the field of education the human factor must be considered at the first place. When we compare the works carried out in other countries with the ones that we have in our country we see a manifest difference between. The education problem that has been neglected for years in our country turned out to be a retrievable issue today. As long as this question that has not been resolved despite spelled out by everybody else for years and years the unfortunate mistakes, inconsistencies and deformations will go on increasingly. In this study we will attempt to unveil that such mistakes, inconsistencies and deformations have been resulted from the deficiency and fault in our education system. While doing this, we will not aim to criticize, destroy or otherwise slander, on the contrary we will try to generate ways of solution having made suggestions in this respect. Ill