Avrupa Birliği Hukukunda tüzük ve ulusal hukuka etkileri
The Regulation in European Union Law and effects on national law
- Tez No: 104943
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZ Bu çalışmanın konusunu, Avrupa Birliği Hukukunun bir işlem türü olan“Tüzük”oluşturmaktadır. Çalışmanın amacını, günümüzde devletler arasında yaşanan oluşum modelleri kapsamında, Avrupa Birliği'nin rolünü ve bu bağlamda normatif bir karaktere sahip olan Tüzüğün bu örgütlenme modelinde nasıl bir işlev gördüğünün belirlenmesi oluşturmaktadır. Konu çok boyutlu bir bakış açısını gerektirmektedir. Çalışmaya başlandığında görülmüştür ki, incelenmesi gereken sorunlar, Anayasa Hukuku, Devletler Hukuku, İdare Hukuku gibi bir çok hukuk dalını içeren son derece geniş bir alana yayılmışlardır. Bu bakımdan, çalışmada, mukayese metodu kullanılarak, sorun çeşitli disiplinler açısından ortaya konmaya çalışılmıştır. ABSTRACT The aim of this study, in the concept of the new formation between the states, is to determine the role of the European Union and the function of the regulation which has a legislative power. The research of the subject has required an extensive perspective. When the study has been started, it has been understood that the problem which must be examined, has spreaded on a wide area including, Constitution Law, Internationale Public Law, Administrativ Law. Therefore, comparative method has been used, and the subject has exposed from the point of view of various discipline.
Özet (Çeviri)