Eğitimin büyüme ve kalkınma üzerindeki etkileri
Effects of education on economic growth and development
  1. Tez No: 104959
  2. Yazar: MELTEM KAYIRAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SİNAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
ÖZET Eğitimin, bireylerin bilgi ve becerilerini geliştirerek verimliliklerini artırdığı, sağlık, hijyen gibi faktörler üzerinde etkili olduğu, böylece iktisadi büyüme ve kalkınma üzerinde önemli etkilerde bulunduğu genel olarak kabul edilmektedir. Eğitim aynı zamanda toplumun siyasi ve sosyal yaşamını zenginleştirirerek ve teknolojinin yayılmasını kolaylaştırarak toplumun iktisadi ve sosyal gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada eğitimin büyüme ve kalkınma üzerindeki etkilerinin teorik ve ampirik düzeyde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla tezin ilk bölümünde, kavramsal çerçevenin kurulabilmesi için eğitimin anlamı, niteliği ve işlevleri üzerinde durulmaktadır. Eğitim çok geniş ve çok boyutlu bir kavram olduğu için egitimin yalnızca verimlilik yaratan rolünü dikkate alan beşeri sermaye kavramlaştırmasının kalkınma perspektifi açısından yeterli olmadığı görülmüştür. Tezin ikinci bölümü, eğitimin büyüme üzerindeki etkilerinin analiz edilmesine ayrılmıştır. İlk olarak eğitimin büyüme üzerindeki etkilerim belirlemeye yönelen büyümeyi hesaplama yaklaşımı, getiri oranları analizi ve içsel büyüme teorileri gibi teorik yaklaşımlar ve ampirik çalışmalar incelenmiştir. İkinci al tf bölümde ise teknolojik değişim, küreselleşme, işgücü talebi ve eğitim arasındaki ilişkiler araştırılarak dünyadaki dönüşüme paralel bir eğitim politikasının nasıl örgütlenmesi gerektiği tartışılmıştır. Tezin üçüncü bölümü, eğitimin kalkınmayla ilişkisini, insani gelişme yaklaşımını temel alarak incelemektedir. Bu bölümde büyüme ve kalkınmanın farkı ve bunlar arasındaki bağlantılar ve insani gelişme yaklaşımı kısaca ele alındıktan sonra uluslararası iki model yardımıyla eğitimin büyüme ve kalkınmayla ilişkileri ekonometrik olarak test edilmektedir. İlk modelde, büyüme oranlarının belirlenmesinde eğitimin, sağlığın, yatırımların, teknolojinin ve gelir dağılımının etkili olduğu bulunmuştur. İkinci modelde 258ise ülkelerin eğitim ve sağlık düzeylerinin bileşik bir endeksi olarak ele alınan insani gelişmenin, büyüme oranlan ve kamu harcamalarına (özellikle de sosyal harcamalara) bağlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tezin son bölümü ise Türkiye'de eğitimin büyüme ve kalkınmayla ilişkilerinin çeşitli veriler yardımıyla analiz edilmesine ayrılmıştır. Bu amaçla ilk olarak Türk eğitim sisteminin kaydettiği gelişmeler ve sorunlar kısaca ortaya konulduktan sonra büyüme ve kalkınma açısından eğitimi etkileyen ve eğitimin etkilediği faktörler üzerinden bir analiz yapılmıştır. 259
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is almost universally accepted that education contributes to economic growth and development by endowing individuals with the means to improve their health, skills, knowledge, and capability for productive work. For societies as a whole, education enriches the political life of the community and strengthens the community's ability to exploit technology for social and economic advancement. This study aims to analyze the effects of education on both economic growth and development. While searching the ways education contributes to growth and development, it is investigated the main characteristics and meaning of education in the first chapter of the thesis. Because the benefits of education so broad and pervasive, the human capital approach, which takes the only one function of education -productivity- into consideration, seems insufficient from the socio-economic development perspective. The second chapter is devoted to determine the role of education on growth. In the first part, we summarize how economists measured education's contribution to increases in output by surveying growth accounting approach, rates of returns approach and endogenous growth approach. The second part analyzes the symbiotic relationship between a nation's educational stock, its capacity to compete in the new global economy, and its position in the international division of labour. Also, we review the kinds of changes that should take place in national systems of education in this new, changing division of labour. Third chapter analyses the relationships between education and development on the basis of the human development perspective. After exploring the main ideas of human development approach, two cross-country regressions based on the human development perspective are set up in the empirical study part of the dissertation. In the first model, cross-country regressions show a significant relationship between growth rates and -3SÖÖS*education, technology, health and income distribution. In the second model, we found human development -as a composite index of countries' health and education levels- is positively related to growth rates and public expenditures (especially social expenditures). In the last chapter of the thesis the relations among education, growth and development in Turkey are analyzed by discussing Turkey's educational outcomes and labour markets with a comparative perspective. 261