The relationship between economic growth, development and education: 1990-2020 era
Ekonomik büyüme, kalkınma ve eğitim arasındaki ilişki: 1990-2020 dönemi
- Tez No: 869474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ekonomik kalkınma ve büyüme, gelişmişlik seviyelerine bakılmaksızın tüm ülkelerin iktisadi politikalarının temel hedefleri arasında yer alır. Ekonomik kalkınma ve büyüme, ülkelerin sürdürülebilir bir sistem oluşturmasında birbirini tamamlayan iki unsur olarak değerlendirilmektedir. Ekonomik büyüme, kalkınma için finansman sağlarken; ekonomik kalkınma, büyümeye sürdürülebilirlik kazandırır. Ekonomik faaliyetlerin gerçekleşmesinde birçok faktörün etkisinin olduğu bilinmekte ve en önemlisi insan faktörü olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda, insan faktörünün verimliliğinin artırılmasında etkili olan eğitimin ekonomik kalkınma ve büyümeyle olan ilişkisi yadsınamaz bir gerçektir. Eğitim, işgücü becerilerini geliştiren, girişimciliği teşvik eden ve sosyal refahı artıran bir araçtır. Bu tez; eğitim ve eğitim göstergelerinin, ekonomik kalkınma ve büyüme üzerindeki etkilerini incelemeyi ve çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada; 1990-2020 yıllarının yıllık verileri kullanılarak, Türkiye örnekleminde analiz yapılmıştır. Verilerin analizi için; 6 değişken kullanılmış ve 3 model oluşturulmuştur. Değişkenlerin durağanlıklarının tespit edilebilmesi amacıyla serilere Augmented Dickey Fuller (ADF) ve Philips-Perron (PP) Birim Kök testleri uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki uzun dönem ilişkisinin varlığı Fourier Eangle-Granger Eşbütünleşme testi ile analiz edilmiştir. Serilerin eşbütünleşik olduğuna karar verildikten sonra FMOLS yöntemi ile uzun dönem ilişkisi incelenmiştir. Veri analizi, eğitim ve eğitim göstergeleri ile ekonomik kalkınma ve büyüme arasında uzun vadeli bir ilişkinin var olduğunu otaya koymuştur. Bulgular, sermaye yatırımları, işgücüne katılım ve okullara kayıt oranları gibi ekonomik faktörlerin İnsani Gelişme Endeksi üzerinde pozitif etkisinin bulunduğu sonucuna ulaşılırken eğitim harcamalarının İnsani Gelişme Endeksi üzerindeki etkisinin anlamsız olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sebepten dolayı eğitim göstergelerinin ve yatırımların eğitim seviyesine göre ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic development and growth are among the primary objectives of economic policies across all countries, regardless of their level of development. These elements are considered complementary for creating a sustainable economic system. Economic growth provides the necessary financing for development, while economic development ensures the sustainability of growth. Among the numerous factors influencing economic activities, the human factor is recognized as the most significant. In this context, the relationship between education, which enhances the productivity of the human factor, and economic development and growth is undeniable. Education improves labor skills, fosters entrepreneurship, and increases social welfare. This thesis aims to analyze the effects of education and its indicators on economic development and growth, and to propose potential solutions. The study utilizes annual data from 1990 to 2020 for Turkey. Six variables were employed, and three models were constructed. The Augmented Dickey-Fuller (ADF) and Phillips-Perron (PP) Unit Root tests were applied to determine the stationarity of the variables. The Fourier Engle-Granger Cointegration test was used to analyze the existence of a long-run relationship between the variables. Upon confirming cointegration, the Fully Modified Ordinary Least Squares (FMOLS) method was employed to analyze the long-run relationships. The data analysis revealed a long-term relationship between education and education indicators and economic development and growth. The findings indicate that economic factors such as capital investments, labor force participation, and school enrollment rates positively affect the Human Development Index (HDI), while the effect of education expenditures on the HDI is insignificant. Consequently, education indicators and investments should be evaluated separately according to the level of education.