Metin içine yerleştirilen soruların teorik bilgiyi bağlamla ilişkilendirerek öğrenmeye etkisi
The Effect of the inserted questions on learning relating theoretical knowledge to context
  1. Tez No: 104964
  2. Yazar: NURAY PARLAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIFZI DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Parlak Yılmaz, Nuray, Metin İçine Yerleştirilen Soruların Teorik Bilgiyi Bağlamla İlişkilendİrerek Öğrenmeye Etkisi. Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Hıfzı Doğan, VII- 183 s. ÖZET Bu araştırmanın amacı, teorik bilginin gerçek yaşam bağlamıyla ilişkilendirildiği bir bilim metninde metin içine yerleştirilen soruların metin öğrenmeye etkisini belirlemektir. Araştırmada kimya disiplinin konularından biri olan“Kimyasal Tepkime”konusu“Hatırlatmalar”kitapçığı olarak isimlendirilen bir yazılı materyal çerçevesinde ele alınmış,“Sentetik Kalıcı Saç Boyalarıyla Saç Boyama İşleminin Kimyasal Analizi”konusu için ise iki farklı biçimde içerik organizasyonu yapılmış olan yazılı öğretim materyalleri kullanılmıştır.“Birinci Tür Materyal”de metin içine yerleştirilen sorulara yer verilirken,“İkinci Tür Materyal”de sorular kullanılmamıştır. Ayrıca Birinci Tür Materyal“de, öğrencilerin materyalde yer alan sorulara yanıt vermeden önce soruyla ilgili kimya bilgilerini gözden geçirmeleri için, ”İkinci Tür Materyal“ de ise, konunun akışına göre öğrencileri ”Hatırlatmalar“ kitapçığına yönlendiren yönlendirme ifadelerine yer verilmiştir. Ayrıca her iki tür materyalin de başlangıç kısmına, öğrencilerin teorik bilgiye ilişkin kavrayışlarını geliştirmek için, teorik bilgi ile meslek yaşamındaki başarı arasındaki ilişkiye dikkat çeken bir ”Giriş" yazısı konulmuştur. Uygulama Kız Meslek Lisesi Kuaförlük Bölümü öğrencileriyle yürütülmüştür. Asıl deneme iki gün ve toplam 6 ders saatinde tamamlanmıştır. Deneme sırasında öğrenciler kendi gruplarına ait materyalleri okumuşlar ve deneme sonunda kendilerine uygulama öncesi ön test olarak verilen başarı testini bu kez son test olarak yanıtlamışlar, ayrıca uygulamaya ilişkin görüşlerini belirlemek için kendilerine verilen anketleri de cevaplamışlardır. İki hafta sonra basan testi öğrenmenin kabalığını ölçmek üzere öğrencilere yeniden uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizinde ilişkili ve ilişkisiz t testi ile kovaryans analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, teorik bilginin gerçek yaşam bağlamıyla ilişkilendirildiği ve metin içine yerleştirilen sorularla desteklenen bilim metnini okuyan öğrencilerin basanları ile soruşuz metni okuyan öğrencilerin başanlan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to determine the effects of the inserted questions into a scientific text within which theoretical knowledge is related to the context of real life on learning. The topic“Chemical Reaction”is given, as a unit of theoretical knowledge in the form of written material named as“Reminder”brochure; while the topic“Chemical Analysis of the Procedure of Hair Dressing with Synthetic Permanent Hair Colours”is presented in two differently organized written materials. In the first kind of materials, some questions are inserted into the text, but not in the case of the second kind of materials. The related chemical knowledge which the subjects need in order to answer the inserted questions is within the text in the first material; while some directory clues which direct the subjects to the“Reminder”brochure in order to answer the inserted questions. In order to improve the subjects' conceptions of theoretical knowledge, an“Introduction”text emphasizing the relationship between theoretical knowledge and the performans within the professional life is added into both materials. The research is carried out with the students from the Department of Hair-Dressing of the Vocational High School for Girls. Application of the materials is completed within 6 courses in two days. Each subject has read the relevant material according to his/her group and then answered the achievement test as a post-test which is answered by the same subjects aspre-test before application The same application test is given again two weeks later in order to measure the durability of learning. Subjects have answered also a questionaire finding out what their responses to the application are. According to the results, it is not found any statistically significant difference between the achievements of the subjects who read the scientific text supported with the inserted questions and of the subjects who read the text without inserted question