Attila İlhan ve ulusal kültür sentezi kavrayışı
Atilla İlhan and understanding of national culture synthesis
- Tez No: 330368
- Danışmanlar: PROF. NUR BETÜL ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışma Attila İlhan ve ulusal kültür sentezi kavrayışını konu almıştır. Attila İlhan kültür ve sanatta bilimsel yöntemin ulusal koşullara uygulanması olarak başlattığı ulusal kültür sentezi ile Türkiye'ye özgü olanı bulma çabasında olmuştur. İlhan'ın anti-emperyalizm temelinde yaptığı bu kurgulama, kendine özgü Türkiye solu kavrayışının temel referansı olmuştur.Kendini milliyetçi, Kemalist ve sosyalist olarak tanımlayan İlhan'ın, ulusal kültür sentezi bağlamında kurguladığı kendine özgü sol düşüncesi, milliyetçilik, Türkçülük, Kemalizm ve İslam kavramlarının belirleyiciliği altındadır. İlhan'a göre kendisi de ulusal bir kültür sentezi olan Kemalizm, ulus-devlet ile ilişkisi dolayısıyla İlhan'ın kavrayışını en çok etkileyen belirleyicidir.Diğer taraftan İlhan'ın ulusal kültür sentezi ve Türkiye'ye özgü sol kavrayışının referansları tarihsel koşullardan bağımsız değildir. Bir başka ifadeyle İlhan, Türkiye'nin tarihsel koşulları ışığında sol kavrayışının sınırlarını sürekli yeniden çizmiş, dönemsel olarak yeni temalar sentez içine eklemlemiştir. Türkiye'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün bir savunusu olan ulusal kültür sentezi, Türkiye'nin düşmana karşı birlikte mücadelesinin bir aracı niteliğindedir. Çünkü İlhan Türkiye'de siyaset yapma potansiyeline sahip tüm tarafları milli kavramı etrafında birlik ve birlikte olmaya çağırarak, Türkiye'ye özgü sosyalizmi gerçekleştirmenin mümkün olduğuna inanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about Attila İlhan and National Culture Synthesis. Attila İlhan strived on finding a genuine method for Turkey through national culture synthesis, which he initiated as implementation of scientific method on national conditions. This construction made by İlhan on the grounds of anti- imperialism became the basic reference of genuine Turkish left conception.The genuine left idea within the context of national culture synthesis of İlhan, who defined himself as nationalist, Kemalist and socialist, is defined by concepts of nationalism, Pan Turkism, Kemalism and Islam. According to İlhan, Kemalism, which is also a national culture synthesis itself, is the most effective determiner because of its relation with nation-state.On the other hand, references of İlhan? s national culture synthesis and genuine Turkish left understanding are not independent of historical conditions. In other words, İlhan constantly redefined the borders of left understanding under the light of historical conditions and periodically new themes were added into synthesis. The national culture synthesis, which is a defence of indivisible integrity of Turkey with its nation and country, has the charactersitic of being the tool of struggle against enemies. Because, İlhan believed in establishment of Turkish genuine socialism by inviting all sides to cooperate and accompany around the concept of national.