Devrek ve çevresinin jeomorfolojisi: Zonguldak
Geomorphology of Devrek and its surroundings: Zonguldak
  1. Tez No: 104967
  2. Yazar: TÜLİN KESİK YÜCESAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. AHMET ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Devrek ve Çevresi diskordant örtülü, polisiklik topografyaya güzel bir örnek teşkil etmektedir. Yeryüzü şekilleri, litoloji ve yapı ile yakından ilgilidir. Sahada hakim relief şekli platodur. Ortalama yükseltisi 500 m olan bu plato Pliosen yaşlıdır. Güneyden kuzeye doğru yükseltisi azalmaktadır. Plato yer yer tepelik alan özelliği göstermektedir. Sahanın güneydoğusunda bu tepeler sıklaşmakta ve yükseltileri artmaktadır. Belirgin reliefı teşkil eden yüksek kesimler Ispahlar Dağı ve güneydoğudaki tepelerdir. Bu tepeler Alpin Orojenezinin şekillendirmesidir. Çalışma sahasında akarsu şebekesi dandritik drenaj ağına sahiptir. Akarsular Kuaterner yaşlıdır. Genellikle“V”şekilli, dik yamaçlı vadilerle akmaktadırlar. Litolojik yapının farklı olduğu alanlarda disimetrik vadilere de rastlanmaktadır. Nemli bir iklim bölgesi,“V”şeklindeki dik yamaçlı vadiler arasında genişçe yüzey parçalarının bulunduğu flüvyal aşınım devresi ileri gençlik safhasına karşılık gelmektedir. Devrek ve çevresinde, topografyanın göstermiş olduğu özellikler de buna uyar gibi görünüyor. Gerçekten vadiler henüz dikçe yamaçlı genç vadi karakterindedir. Bugün Devrek ve Çevresi'nde gözlenen topografyanın tümü ele alınırsa, ileri gençlik safhasındadır, denilebilir.
Özet (Çeviri)
Discordantly covered policylic topographical futures take place at Devrek and its surrounding. Topography is related to litology and structure. The privilage relief is plateau. The average height is 500 m and this plateau is like Pliocene. From south to north the height of it decreases. Some points of it are hilly. In the south-east part of it, these hilly areas form a dense mass and the height increases. The apperant relief height areas are Ispahlar Mountain and the hills in the south-east part. These hills are shaped due to Alpin Orogeny. In the flowing part, stream network has a dandritic drainage net. The rivers are Quaternary. They usually flow in the valleys shaped“V”and upright stoped. There are erosion surfaces that are graded in the flowing areas. The highest is up Miocene erosion surface that is in 900-1000 m. high and that shapes the highest upper parts and hills. Early Pliocene is the erosion surface that shapes narrow and long upper parts and feaches over 500-600 m. height. Upper Pliocene erosion surface is in the low part of the area and at edge of the streams that splits the plateau. It is 150-450 m. high. A moist climated area is appropriate to yought term with the fluvial period when there are wide surfaced pieces between upright valleys. Devrek and the environment in it is appropriate to the features that topografy has. The valleys are as young valleys that are uprighteally sloped. When the topografy that Devrek and surroundings in it is considered. The valleys can be said to be young.