Henry Kissinger'in uluslararası politikaya yaklaşımı ve Amerikan dış politikasına etkisi
Henry Kissinger's approach to international politics and his impact on American foreign policy
- Tez No: 104968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. GÜLDEN AYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
oz Uluslar arası ilişkilere yaptığı katkıların yanı sıra, Henry Kissinger'ın Amerikan Dış Politikası üzerindeki etkisi hâlâ tartışılmaktadır. Bu alanın her iki tarafında da yaşadığı deneyimleri karşılaştırmak bu çalışmanın üzerinde yoğunlaştığı noktalardan biri olacaktır. Bunun yanında, özellikle devam ve süreklilik bağlanımda Kissinger'ın Amerikan Dış Politikasına olan etkisi ne ölçüdedir? Yukarıdaki soruyu ele alırken beraber düşünülmesi gereken bir başka soru da, bu dönemde izlenen dış politikanın o dönemki uluslar arası sistem açısından ne anlama geldiğidir. Bunlara ek olarak Kissinger'ın inanç sisteminin politika seçenekleri üzerindeki etkisini belirlemek bu çalışmanın önem taşıyan unsurlarından biridir. Amerikan Dış Politikasına realist bir nosyon kazandırma doğrultusunda Sovyetler Birliği ve ÇHC ile yakınlaşma şeklinde geliştirdiği ilişkiler, Kissinger'ın dış politikasının özünü oluşturmaktaydı. Bu politikalar aynı zamanda, uluslar arası sistemin meşruiyet yönündeki ihtiyaçlarının giderilmesi bakımından da olumlu adımlardı. Öte yandan, Nixon ile birlikte Çinhindi'nden tamamen çekilme çabalarında, ABD'nin Soğuk Savaş mirasım reddedici bir yaklaşım içerisinde olmadı. Uluslar arası ilişkilerde ideolojinin rolünü azaltma yönündeki girişimlerine karşın, Kissinger daha mütevazi sonuçlarla yetinmek zorunda kaldı. Kendisini zaman zaman jeopolitik mücadele olarak da gösteren Soğuk Savaş, kendi içi mantığıyla belirleyiciliğini ortaya koyuyordu. Güç merkezli diplomasi anlayışıyla getirdiği çözümler, XX. yüzyıl sorunlarına XIX. yüzyıl yanıtlan olarak kalıyordu. Aslında daha da ötesi, iki kutuplu sistemin, uluslar arası ilişkilerin doğasmda bulunan akışkanlık karakteriyle birleşmesi Kissinger' ı da tarihe mal ediyordu. Bu yüzden tazminat davası açmayacaktı. m
Özet (Çeviri)
Abstract Occupying one of the preeminent positions in the field, Henry Kissinger's impact on American foreign policy keeps remaining one of the controversial issues in the nation's foreign relations history. One of the foremost concerns of this study has been to check the coherence in his experiences comprising theoretical and practical aspects of foreign policy. Another point that can hardly to be neglected is to reach to the conclusions about continuity and change in the nation's foreign policy. This period also evokes some implications in terms of the international system. In addition to these, I hope that determining the extent of the relationship between Kissinger's belief system and his policies will shed light on the period. In context with earning a realist notion to the American foreign policy tradition, easing the tension with Soviet Union and rapprochement with People's Republic of China have formed the essence of his foreign policy. These positive contributions of him can be reckoned at the some time as positive inputs meeting the legitamcy requirements of the international order. On the other hard, in his efforts with Richard Nixon towards a complete disengagement from Indochina, he demonstrated no distinction in terms of rejecting the American foreign policy heritage. In quest for degrading the role of ideology at the international level, he had to be satisfied with modest returns. Also disguised as a geopolitical rivalry, the Cold War with its own rationalization proved its predominance. Given his power based concept of diplomacy, Kissinger's solutions remained as XIX. century answers to XX. Century questions. Furthermore, the fluxional character of the international relations underlied his helplessness, reducing him to the same position with his colleagues in the previous century. Thus, he would not sue for compensation. IV