Biçim ve içerik açısından televizyon haberleri
Form and content of television news
- Tez No: 104971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE KARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
oz“Biçim ve İçerik Açısından Televizyon Haberleri”konulu tez çalışması dört bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, habercilik tanımlarına, haberciliğin hukuksal boyutlarına yer verildi. Ayrıca habere eleştirel yaklaşımlar konu edildi. Tezin ikinci bölümünde, örgütlenme biçimlerine göre televizyon yayıncılık sistemleri ve denetim mekanizması ele alındı. Üçüncü bölüm, çalışmanın bel kemiğini oluşturan araştırmayı içeriyor. Bu bölümde, Türkiye'deki televizyon kanallarında yayınlanan ana haber bültenlerinin, seçilen örnek kanallar üzerinden biçim ve içerik çözümlemesi yapıldı. Haber bültenlerinin gün geçtikce“magazinel bir biçim alması ve bir gösteriye dönüşmesi, nitelik azalmasına neden oluyor mu? Ne tür olumsuzluklarla karşılaşılıyor?”sorularının yanıtlan bulunmaya çalışıldı. Sonuç bölümünde, ortaya konulan değerlendirmelerle, Türk televizyonlarının var olan görünümü, olumlu ve olumsuz yönleriyle ortaya konuldu. Ayrıca, öneriler başlığı altında, sorun olarak ortaya çıkan noktalan gidermeye yönelik çözümler önerildi. ABSTRACT The thesis with the name of form and implicit of television news consists of four parts. In the first part notions and juridical dimensions of news are discussed. Critical approaches have taken place in addition. In the second part, control mechanism and television broadcasting systems in their construction styles are considered. The third part is the backbone which consists of a research. We have a formal and content analyses of Turkish prime time news. Is it getting lower of quality as new bulletins are turning out to be more magazinel day by day? What kind of negativities are there? These are the questions of which's answers are discussed through this part. In the conclusion, problem's of today's Turkish television news are presented for consideration with it's plus and minus sides. Also there exist a part of which has some solutional propositions. 1U
Özet (Çeviri)