Mustafa Kemal Paşa ve İskenderun sancağı (1915-1921)
Mustafa Kemal Pasha and the sandjack of İskenderun (1915-1921)
- Tez No: 104970
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET İskenderun, Avrupa Devletleri'nin kendi aralarında yaptıkları paylaşım planlarının odak noktası olmuş ve bu bölgeye sahip olmak amacıyla faaliyetlerini sürdürmüşlerdir. Mondros Mütarekesine göre İskenderun'u işgal etme hakkı açıkça belirtilmemiş ise de, 7. maddeye dayanarak işgal etmeye başlamışlardır. Bu işgal karşısında İskenderun Sancağı halkı, haksız yapılan işgallere karşı çıkarak bölgelerini savunmuşlardır. Sonuçta İşgalci devletleri kendi topraklarından atmayı başarmışlardır. Diğer taraftan Mustafa Kemal Paşa Mondros Mütarekesin den önce Suriye bölgesinde önemli faaliyetle de bulunmuş ve İskenderun'un işgaline sert tepki göstermiştir. Bu tepkiler dönem içerisinde olumlu sonuçlar vermiş ve bölgenin Misak-ı Milli sınırlarımız içerisinde kalmasına neden olmuştur. M. Kemal Paşa'nın İskenderun konusunda ısrar etmesi ve çabaları Hatay davasına o günden sarıldığını göstermektedir. ABSTRACT iskenderun was the center point of partitution of the Southern Turkey between European powers according to secret agreements signed during the World War. I. The European states endeavoured eagerly to capture this territory from the Turks. Althought not mentioned in Mondros Armistice Agreement, they began to invade iskenderun and around on the basis of article 7. of this Agreement. People resisted to foreign invaders and defend their lands. On the other hand, Mustafa Kemal Pasha made important activities before Mondros Armistice in Syrian front and strongly criticised the occupation of iskenderun. This reactions gave ample results and the territory iskenderun stayed in the limits of Misak-ı Milli (National Pact). It is understood that Mustafa Kemal Pasha was persistant on the defence of iskenderun and around (later Hatay Province) even before the Armistice and allways supported the Hatay cause.
Özet (Çeviri)