Rekabetin korunması ve haksız rekabetin önlenmesi kavramlarının incelenmesi ve belirlenmesi
The Investigation and determination of the protection of competition and the prevention of unfair competition
- Tez No: 104973
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz Rekabetin Korunması ve Haksız Rekabetin Önlenmesi Kavramlarının İncelenmesi ve Belirlenmesi konulu Yüksek lisans tezim, rekabetle ilgili farklı yasal düzenlemelerin, hukuki rama alanlarını, rekabetin önemi ve anlamı etrafında açıklama çabasının ürünüdür. Tezin aaşlangıç noktası rekabet kavramı olup, rekabetin önemi ve anlamı vurgulandıktan sonra rekabetle ilgili yasal düzenlemelerin tasnifine gidilmiştir. Tasnif sonucu ortaya konan farklı yasal düzenlemelerden tez konusunu ilgilendiren iki boyut alınarak, bu iki boyutla ilgili soyut kavramları müteakip, teknik detaylar açıklanmaya çalışılmıştır. Rekabetin objektif ve sübjektif koruma boyutları ortaya konarak, tarihi gelişimleri de aktarılmıştır. Daha sonra bu iki farklı boyutla ilgili ihlaller, yasal başvuru yollan, taraf sıfatı ve zamanaşımı ve ihlaller >nrasında karşılaşılacak yaptırımlar aktarılmıştır. Tezin sonunda tezle ilgili değerlendirmeler ve sonuçlar yer almaktadır. Tezin bütünü boyunca ortaya konan çalışmanın ürünü olan sonuçlar, rekabetin her iki boyutunun farklılaştığı ve birleştiği noktalan saptamaya çalışmaktadır. Yanı sıra tezin asıl amacı rekabetin farklı boyutlannın koruma alanlannın somut olaylara uygulanabilme yeteneğini arttırmaktır. ııı iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT My thesis of master, which is about the investigation, and the determination of the protection of competition and the prevention of unfair competition, is a work that tries to explain the importance and the meaning of competition. Moreover this work shows us different legal regulations about competition. The starting point of this work is the concept of competition and it emphasizes the importance and the meaning of competition. After this emphasize legal arrangements have organized about competition. The result of these arrangements two dimensions has discussed, which is concerning the subject of thesis, from the exposing of the different icgaS arrangements. In this work I try to explain abstract concepts and the technical details about these two dimensions. The protection dimensions of the objective competition and the subjective competition have exposed and historical developments have also explained. Afterwards I try to explain transgression, the legal application methods, the aspect position, and prescription about these two different dimensions and what sanctions are which encounter after the transgression. The evaluations and the results of thesis are taking part at the end of this work. Throughout the thesis results of this product, which expose in this work, try to determine where these two dimensions of competition become different and together. Furthermore the original aim of this work is increase the capacity of practice by using concrete events of the protection areas of the different dimensions of competition. At least this work come out as a result of the effort of increasing capacity of the personal base. IV