Oliver'ye göre Anadolu (Birecik, Şanlıurfa, Mardin, Nusaybin)
Anatolia rearding Olivier (Birecik, Şanlıurfa, Mardin, Nusaybin)
  1. Tez No: 104974
  2. Yazar: AHMET MÜMTAZ MADEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN TUNCEL, Y.DOÇ.DR. İLHAN YAŞAR HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızda, gezgin Olivier'nin iran'a giderken geçtiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 4 kenti; Birecik, Şanlıurfa, Mardin ve Nusaybin hakkındaki 1799 tarihine ait gözlemleri, bu kentlerin günümüzdeki durumları ile karşılaştırmaya çalışılmıştır. Bu karşılaştırma yapılırken, incelenen kentlerin o günkü ve günümüzdeki durumları cetvel halinde, madde-madde değil, aradan geçen 200 yıllık süre içinde yöreyi gezen ve eserlerine ulaşabildiğimiz gezginlerin gezi notlan ile, tarih ve coğrafya yayınlarından da yararlanılmıştır. Anılan kentlerin her biri, yüksek lisans süresi içinde en az 2, en fazla 5 kez gezilerek, gelişimlerinin yerinde incelenmesi amaçlanmıştır. Abstract in our work, we tried to write the actual states of 4 cities; Birecik, Şanlıurfa, Mardin and Nusaybin, by comparing them with the observations of Olivier in 1799, when he was crossing the south-eastern region of Anatolia for Persia. We also took into consideration, the records of the itinerants who travelled throughout the region in the 19th century as possibly as we could reach and books of geography and history concerning that region and cities, in order to prevent this work to be a simple scale of comparisons between their past and present states. The above mentioned cities were visited at least two and at the most five times within the master period to observe their history and development at their actual sites.
Özet (Çeviri)