Timur'un Altınordu seferi
Timur's Altınordu campaign
- Tez No: 104977
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZ Timur'un Altınordu seferi, sonuçları itibariyle Türk Tarihi açısından önemli dönüm noktalarından birini teşkil eder. Çünkü Türkistan'ın kuzeyinde bir kale gibi duran Altınordu Devleti'nin yıkılması ile Türkistan zamanla Rus istilasına maruz kalmaktan kendisini kurtaramayacaktır. Tezimde bu önemli seferi ele alırken öncelikle seferin mimarları olan Timur ve Toktamış' ı kısaca tanımaya çalıştım. Çünkü Timur'un kişiliği ile Toktamış Han'ın tavırları savaşa etki eden önemli faktörlerden birini oluşturmuştur. Daha sonra seferin sebeplerini etraflıca incelemeye çalıştım. Altınordu Devletine yapılan seferleri ele alırken devrin önemli devletlerinin o dönem içinde bulundukları durumları da inceledim. Böylece yelpazemizi geniş tutup olaylara daha geniş bir pencereden bakabilme imkanı buldum. Zira Altınordu Devleti' nin yıkılmasını hazırlayan mimarlar sadece Timur ve Toktamış değildi. Sözü edilen bu devletlerin hükümdarları da en az Onlar kadar seferin oluşumunda pay sahibi oldular. Kunduzca ve Terek Savaşlarını ve bu savaşların hem kısa vadede hem de uzun vadede meydana getirdiği sonuçlan belirtmek suretiyle tezimi noktaladım. ABSTRACT Timur's Altinordu campaign in terms of its results is one of the considerable turning points of Turkish History. Türkistan will not be able to save to be exposed to Russian invasion since Altinordu State collapsed which was located in the north of the Türkistan as a castle. First I shortly tried to recognize the architects of the considerable campaign who are Timur and Toktamish when I study the journey in my thesis. Timur's personality and Toktamish Khan behaviours formed one of the most important factors which affected the battle. After that, 1 tried to study the reasons of the battle in detail. I also attached importance to search positions of the strong states of the Revolution when I study campaigns towards the Altinordu State. Therefore I found an opportunity to search events in detail. On the other hand, Toktamish and Timur weren't the only answerable people for collapse of the Altinordu State. The rulers of the States mentioned above are as responsible as them to constitute these campaigns. I concluded my thesis with to make clear Kunduzca and Terek battles with their formed results in short and in long periods. Ill
Özet (Çeviri)