Türkiye'de müşteri ilişkilerinin huzurevi işletmeciline etkisi ve huzurevlerine dair öneriler
The Affects of the customer relationships on rest home management in Turkey and suggestions about rest homes
- Tez No: 104976
- Danışmanlar: PROF. DR. TANIL KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ABSTRACT/ÖZ Customer relations is a concept which is shaped by sales and marketing strategies of our age. In this respect, the concepts such as customer oriented behaviour and customer satisfaction get more and more important. Nursing homes and care center management, in this general global trend, have to develop a new concept of management parallel to the needs of their customers and focus on customer satisfaction. This new understanding that takes democracy and self-management as its base, has to carry qualities that would provide physical and psychological totality of the aged people, enhance their living standarts, and make them see theirselves as useful individuals to the community without excluding them from the society. In this study, parallel to this understanding, the literature on ageing and institutional care services is reviewed and a new model that would increase the life quality of the aged and be emancipating for them is proposed for the nursing homes and care centers in Turkey within a new understanding orinted around customer relations. Müşteri ilişkileri, günümüzde satış ve pazarlama stratejüerinin temeline oturan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Müşteri odaklı yaklaşım ve müşteri tatmini gibi kavramlar bu çerçevede önem kazanmaktadır. Huzurevleri yöneticiliği de bu genel global eğilim doğrultusunda müşteri odaklılık ve müşteri memnuniyeti üzerinde yoğunlaşarak, huzurevi müşterilerinin ihtiyaçları ekseninde bir yaklaşımla yeni bir yöneticilik anlayışı geliştirmek zorundadır. Demokrasi ve öz-yönetim anlayışlarının temel alınacağı böyle bir yaklaşım, yaşlıların fiziksel ve ruhsal bütünlüklerini korumayı, yaşam standartlarım iyileştirmeye ve onları toplumdan dışlamadan, niteliklerinden yararlanarak kendilerini topluma yararlı bir birey olarak görmelerini sağlayıcı özellikler taşımalıdır. Bu anlayışa paralel olarak çalışmamızda, yaşlılık ve kurumsal balam hizmetlerine dair literatür incelenmiş, Türkiye'deki huzurevleri için müşteri ilişkileri odaklı yeni bir anlayış çerçevesinde, yaşam kalitesini arttırıcı ve özgürleştirici bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)