Çevre yönetim sistemi ISO 14000, atık yönetimi ve İstanbul uygulaması
Environmental management system ISO 14000, waste management and Istanbul appliance
  1. Tez No: 104994
  2. Yazar: GÜVEN DİKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
oz Hazırlanan tez çalışmasında Çevre Kirliliği sorunu ele alınmıştır. Bu sorunun çözümü için de modern yönetim uygulamalarından olan Çevre Yönetim Sistemi ele alınmış ve İstanbul'daki Katı Atık Yönetimi hakkında bilgi verilmiştir. Çevre Yönetim Sistemi içerisinde Atık Yönetiminin seçilmesi, çevre kirliliği konusunda atıkların çok önemli bir yer tutmasıdır. Tez konusu olarak, Çevre Kirliliği, Çevre Yönetim Sistemi, ISO 14000 ve Atık Yönetimi konuları incelenmiştir. İstanbul'daki Katı Atık Yönetimi'nin incelenmesi, içinde bulunduğu mevcut durumun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla tesisler ve bertaraf yöntemleri incelenerek bu konular hakkında bilgi verilmiştir. Atık yönetiminin önemli bir parçası olan Geri Dönüşüm Sistemi'nin işletmeler açısından öneminin belirtilmesi için soru formu hazırlanmıştır. Soru formu ISO 14000 belgesi olan işletmelerin üst düzey yöneticilerine sunularak Geri Dönüşüm Sistemi hakkındaki düşünceleri analiz edilmiştir. Elde edilen verilerle Geri Dönüşüm Sisteminin çevre ve işletme açısından etkileri gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmaya göre Geri Dönüşüm Sistemi, rekabet ortamında işletmelere maliyetlerin azalması ve satışların artması gibi avantajlar sağlamaktadır. Bu sistemi kullanan işletmelerin ortak görüşleri, Geri Dönüşüm Sisteminin işletmelere sağladığı yararların çok fazla olduğudur. TX. YÜKSEKÖĞRETİM KOTHHX DOKÜMANTASYON Wüâtt.KKXt
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Environmental Pollution has been handed in this thesis which was prepared by Güven Diker. In order to find the best solution of this problem, The System of Environment Management which is one of the application of Modern Management has been handed and the information has been given about the organization of solid wastes. In this frame, because of the importance of waste in the issue of environmental pollution, Waste Management has been presented in The System of Environment Management. In this thesis, The System of Environment Management, ISO 14000 and Waste Management issues has been reviewed. The reason of review of the Solid Waste Management in Istanbul was to see current situation. For this purpose, progress and aside ways have been reviewed and given information. In order to noticed of importance of recycle system which is one of the main part of Waste management in factories, a question form has been prepared. This question form has been presented to the management stuff of the factories and the opinions about Recycle system has been analyzed. By the help of these data,the effects of recycle system in factories and environment has been observed. According to research, Recycle System supplies some advantage like lower costs and increase the volume of sales in competitive market. The general opinion of factories is there are lots of advantages when they use this system in their factories. IV