Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı
Right of individual application to European Court of Human Rights
  1. Tez No: 105013
  2. Yazar: YILMAZ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
oz AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE BİREYSEL BAŞVURU HAKKI Çiftçi, Yılmaz Yüksek Lisans Tezi Kamu Hukuku Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Burhan KUZU Aralık 2001, 90 Sayfa Bu tez çalışmasının amacı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine bireysel başvuru usulü ve esaslarının belirlenmesidir. Bireysel başvuru hakkı, üç bölümde incelenmiştir: Birinci bölümde; İnsan hakları kavramı, insan haklarının tarihçesi ve insan haklarının evrenselleşmesi, İkinci Bölümde; Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesinin hazırlanması ve onaylanması, sözleşmeye çekince konması, sözleşmenin iç hukuktaki yeri, sözleşmenin özellikleri, sözleşme ile korunan haklar ve bu hakların sınırlanması, sözleşme ile öngörülen organlar, Üçüncü bölümde ise; Avrupa İnsan Haklan Mahkemesine bireysel başvuru hakkı, Mahkemenin yetkisi ve bu yetkiyi tanıma, bireysel başvurunun tarafları, başvurunun şekli, başvurunun kabul şartlan, başvurunun esastan incelenmesi, dostane çözüm, geçici tedbir alnia, başvurunun kayıttan düşmesi, Mahkeme karannın kesinleşmesi, Mahkeme masraftan ve adli yardım, Mahkeme kararlannın uygulanması konuları incelenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RIGHT OF INDIVIDUAL APPLICATION TO EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS Çiftçi, Yılmaz Thesis of Higher Education Main Science Branch of Common Law Adviser of Thesis: Prof. Dr. Burhan Kuzu December 2001, 95 Pages The aim of this thesis is to determine the procedure and principles of individual application to European Court of Human Rights. Right of individual application was studied under three parts: In the first part; The concept of human rights, history of human rights and the universalisation of human right, In the second part; The preparation and ratification of European Convention on Human Rights, putting reservation to convention, place of convention in municipal law, properties of convention, rights protected by convention and restriction of this rights, organs projected by convention, In the third part, Individual application to European Court of Human Rights, jurisdiction of the court and recognition of its jurisdiction, parties of individual application, from of application, acceptance conditions of application, meritorious review of application, amiable composition, takig provisional precautions, deleting application from register, becoming final of court decision, expense of court and judicial assistance, putting into practice of court decisions, were studied. Ill