Kadın işgücü ve yönetim kadrolarında kadın istihdamı
Women labour and employment of women in management
  1. Tez No: 105014
  2. Yazar: RADİYE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
oz Tarihsel süreçte kadınlar, komünal toplumun her alanında erkeklerle eşit olanaklardan yararlanmışlardır. Hatta doğurgan olma özelliği ile özel bir statüde tutulmuşlardır. Komünal toplumda kadın ve erkek eşit koşullarda, eşit iş paylaşımı ile hayatta kalmayı ve çoğalmayı sağlamışlardır. 19. yüzyılda, teknolojik ve ekonomik-sosyal gelişmelerin sonucu olarak ortaya çıkan Sanayi Devrimi'nden sonra kadınlar yoğun olarak iş yaşamı içine girmişlerdir. Bu çalışmada, kadınların iş yaşamı içine girmeleri, istatistiki verilerle araştırılmaya çalışılmıştır. Sanayileşmiş ülkelerle kıyaslandığında, sanayileşme yolundaki ülkelerde kadınlar çoğunlukla tarım sektöründe, ücretsiz aile işçisi olarak istihdam edilmektedirler. 1980'li yıllardan sonra hizmet sektörünün önemi artmış ve kadınlar büyük oranda bu sektörde çalışma olanağı kazanmışlardır. Bununla birlikte, teknolojik gelişmeler ve küreselleşme olgusu üretim biçimlerinde değişiklikler getirmiştir. Bu üretim biçimleri, esnek çalışma, kısmi süreli çalışma, kısa çalışma, geçici çalışma, çağrı üzerine çalışma, evde çalışma gibi atipik istihdamı da beraberinde getirmiştir. Kadınlar da toplumsal ve ailevi nedenlerle bu istihdam içinde yoğun olarak yer almışlardır. Sosyal güvenceden yoksun, sendikal örgütlenmenin son derece sınırlı olduğu bu istihdam biçimlerinde kadınlar, ağır çalışma koşullarında ve çok az ücretlerle çalışmak durumunda kalmışlardır. Bu durumda, kariyer yapma ve yükselme olanaklarından da yararlanamamaktadırlar. Hizmet sektörünün gelişmesi ile kadınlar, bu sektörde yoğun olarak çalışma imkanı bulmuşlardır. Türkiye'de 1955 yılında %95.6 oranında kadın tarım sektöründe çalışırken, 1999 yılında bu oran %72.21'e gerilemiştir. Kadınlar hizmet sektöründe, 1999 yılı verilerine göre %25.6 oranında istihdam edilmektedir. Sanayi sektöründe aynı yıl kadın çalışan oranı %9.40'tır.Sonuç olarak, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmişlik düzeylerine göre farklılıklar gösterse de kadınlar, genel olarak tüm ülkelerde ekonomik ve sosyal anlamda ayrımcı politikalarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Gelişen ve küreselleşen dünyada toplumların gelişmesi, kadın ve erkeğin eşit olarak toplumdaki yerini almasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughout history, women enjoyed equal opportunities as men have in every area of communal society. Even they have been granted a special status thanks to their peculiarity to give birth. Both women and men succeeded to survive and propagate under the same conditions with equal allocation of works in communal society. In 1 9th century, following the Industrial Revolution created by technological and socio-economic developments, women penetrated into employment life with an increasing focus. This study aims at researching the involvement of women in work life via statistical data. In developing countries, women are usually employed as unwaged family labour in agricultural sector as compared to developed ones. Beginning from 1980s, service industry gained more importance gradually and women have had opportunities of working in this sector. However, technological improvements and the concept of globalization have brought about changes in production patterns, which presented new features like flexible and partial-timed working that are classified as a-typical employment.. Women also involved heavily in this type of labour environment due to social and familial reasons. Women have been subject to low-range wages with heavy working conditions in the absence of social security and syndical organization. Under such circumstances, women lack of chances for promoting and career achievement. Women found ways for working in service sector as it evolves. Percentage of women working in agricultural sector conracted heavily through time, from 95.6% in 1955 to 72.21% in 1999. The percentage of women employed in service sector show up to be 25.6% according to 1999 statistical data. In summary, women are generally subject to discriminating policies in social and economic terms in every country although the nature of such applications 111differentiates in accordance with the levels of social, economic and cultural development. In such a world which is developing and globalizing, the improvement of nations depends upon equality to be granted to women and men mutually. ?“”“”?A"»»» MKUHd