Müşteri odaklı olan ve olmayan özel sağlık kuruluşlarının müşteri gözünde algılama düzeyi
  1. Tez No: 105028
  2. Yazar: MERUŞE MUMYAKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANIL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ABSTRACT The challenge to make the hospitals more prominent than the other ones many of their properties will be decisive nowadays. But one of the most important features is providing the service suitable for the patients' needs and fulfilling all of the expectations of the patients. Watching the patients' expectations and service evaluations are helpful in converting negative services into services which are more suitable for the expectations of the patient. By this way the quality of service and the pleasure of the patients are affected in a positive manner in the hospitals which accept to apply these rules. Hospitals which are patient oriented provide the pleasure of patients with the help of qualified service and they are preferred next time as this feature makes them more prominent than the other hospitals. Moving from this view, in this survey the satisfaction level in both patient oriented and non-patient oriented hospitals are examined through service given to the hospitalized patients. The result of the survey, suggestions related to these data and evaluation of these data are presented in detail. oz Günümüzde her geçen gün artan rekabet ortamında, hastanelerin diğerlerine göre öne çıkabilmeleri için birçok özelliği etkili olacaktır. Ancak bu özelliklerden en önemlilerinden birisi, kaliteli ve hastaların beklentilerine uygun hizmeti sunarak, hastalarını memnun edebilmektir. Hastaların beklentilerinin ve hizmet değerlendirmelerinin sürekli izlenmesi, hastaların hizmetleri algıladıktan sonra hastanenin verdiği hizmetlerin değerlendirmelerini görerek, olumsuz hizmetleri anında hastanın beklentilerine uygun hale getirmelerine yardımcı olur ve böylece bu uygulamayı gerçekleştiren hastanelerdeki bakım kalitesi ve müşteri memnuniyeti olumlu yönde etkilenir. Buna bağlı olarak, müşteri odaklı olma özelliğine sahip hastaneler, kaliteli hizmet üretimiyle, hasta memnuniyetini sağlayarak bir sonraki gereksiniminde tercih edilen hastane konumunda olup, diğer hastanelere göre üstünlük elde edebileceklerdir. Bu düşünceden yola çıkarak hazırlanan çalışmada, müşteri odaklı olan ve olmayan özel hastanelerde verilen hizmetlerden hastaların ulaştığı tatmin düzeyleri arasındaki fark yatan hastalara uygulanan anket sonuçlan yoluyla irdelenmiş, araştırmanın bulguları ve bu bulguların değerlendirmelerine dayanarak elde edilen sonuç ve öneriler ayrıntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)