Performans değerlendirme sürecinin etkinliği, gıda ve elektronik sektöründeki iki örnek uygulama
The Effectiveness of performance appraisal process, two sample applications from food and electronic sectors
- Tez No: 105029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
öz İşin hacmi ve türü ne olursa olsun, bir işletmenin en önemli kaynağı insandır. Mesleki gelişim ve maddi tatmin beklentisi içindeki işgörenleri memnun edecek bir ortam yaratmak ve aynı zamanda stratejik hedefleri gerçekleştirerek karlılığı devamlı kılmak, işletmeler için gün geçtikçe daha kritik bir konu haline gelmektedir. Bu bağlamda, işletmelerde motivasyonu ve verimi arttırmak üzere başvurulan performans değerlendirme yöntemleri ve değerlendirmelerin etkinliği, çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışma esnasında; literatürde yer alan kaynaklardan yararlanılmış ve çeşitli platformlarda; performans değerlendirme konulu eğitim ve seminer çalışmalanna bizzat katılarak elde edilen bilgiler kullanılmıştır. Ayrıca iki farklı sektörden seçilmiş ömek firmalarda; yönetim prensiplerinin izin verdiği sınırlar dahilinde, yönetici kadroları ve diğer işgörenlerie, performans değerlendirme uygulamalarıyla ilgili mülakatlar yapılmış ve elde edilen sonuçlar çalışmayı önemli ölçüde desteklemiştir. Araştırma sonunda etde edilen bulgulara göre; dikkat çeken en önemli husus; bu konuyu değişik yönleriyle ele alan çok sayıda yaklaşımın bulunması ve etkin bir performans değerlendirme için çok çeşitli çözüm önerilerinin getirilmesidir. Aynca bir diğer önemli nokta, dünyada ve Türkiye'de henüz pek çok işletmenin performans yönetiminden tam verim alma konusunda kusursuz bir seviyeye ulaşamadığıdır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Whatever the type and the volume of the job is; the most important source of an organization is human. Creating a satisfactory business atmosphere serving the employees' expectations and gaining profitability power through reaching the strategic objectives; is becoming a more and more critical subject for the organizations. In these circumstances; our study's main subject is the performance appraisal methods, applied with the purpose of increasing motivation and productivity in an organization. The study was powered by maintaining knowledge about performance management from written literature and also from seminars taken in different places and times. On the other hand, the observations held in the two sample firms from different sectors and interviews with their administrative staff and employees in limited circumstances, maintained an important support for the study. The most important theme found out at the end of the study was that there exists a plenty of approaches to performance appraisal and also many problem solving recommendations. However it is a clear fact that most of the organizations all around the world and also in Turkey; could not reach a perfect position in gaining advantage from performance management..w