İstanbul'da ısıtma, soğutma ve klima ekipmanları imalatında faaliyet gösteren büyük ölçekli işletmelerdeki orta kademe yöneticilerin meslekleriyle karar verme sürecindeki etkinlikleri arasındaki ilişki
The Relationship between decision making process and professions of mid-level manager in big companies which produce hvac equipments in Istanbul
- Tez No: 105035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
öz Yöneticilik karar verme işidir. Bu işin, organizasyonu amaçlarına ulaştıracak biçimde yapılması ancak etkin kararların verilmesi ile mümkün olabilir. Bu etkin kararlan verecek olan yöneticiler çeşitli meslek gruplarına dahil olabilir. Mühendisler ve işletmeciler karar verme süreçlerindeki tutumları açısından birbirlerinden belirgin farklılıklar göstermektedir. Araştırmamızda bu farklılık ortaya konmaya çalışmıştır. Bu amaçla karar vermedeki etkinliği ölçmeyi amaçlayan bir anket hazırlanmış ve örnek kütleye uygulanmıştır. Veriler istatistik yöntemlerle değerlendirilmiş ve işletmecilerin, mühendislerden daha etkin karar verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. ABSTRACT Decision making is an essential skill for managers. To reach organization's goals the manager's decisions must be effective. Managers could have various professions. In decision making process engineers and business administrators show clear difference. The aim of our research is to bring out this difference. Therefore a questionnaire whose function is to measure effectiveness in decision making process has been formed. The questionnaire was applied on a sample and data was evaluated by statistical methods. The result has shown us that business administrators are more effective than engineers in decision making. m
Özet (Çeviri)