Türkiye'de 1971-1980 Döneminde endüstri ilişkileri sistemi
  1. Tez No: 105036
  2. Yazar: MELTEM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
oz 1971-1980 döneminde Türk Endüstri İlişkileri Sistemi, doğal olarak ülkenin mevcut siyasal, ekonomik sosyal yapısınından etkilenmiştir. Bu etkileşim neticesinde sistem açısından belirli bir gelişme kaydedilmesine karşın, dönem içinde pek çok sınırlamayla karşılaşıldığı da bir gerçektir. Bu çalışmada; endüstri ilişkileri sisteminin şekillendiği ortamı daha iyi anlamak amacıyla dönemin ekonomik, sosyal ve siyasal yapısı ele alınmaktadır. îlk olarak planlı ekonomi dönemi çerçevesinde, hükümetlerin ekonomi politikaları ve ekonomik yapı özellikleri, siyasal oluşumlar ve siyasal tercihler ile dönemin toplumsal yapısı ve sosyal sınıfların durumu incelenmekte, endüstri ilişkileri sisteminin aktörlerinden işçi ve işveren kesiminin örgütlenme yapılan ve faaliyeti üzerinde durulmaktadır. Son olarak ise, toplu iş ilişkileri açısından önem arzeden toplu pazarlık düzeni ve toplu iş mücadelelerinin, yasal çerçevesi, özellikleri incelenmekte ve toplu iş mücadelelerinin nedenleri ve sonuçlan tartışılmaktadır. -Sonuç olarak; bu dönemde sosyal ve siyasal yapının hareketliliği ve ekonomi politikalan açısından sanayileşmenin ön plana çıkanlması neticesinde sanayii gelişimi engelleyeceği düşünülen olgulara karşı olumsuz bir tavır sergilenmiştir. Önceki dönemlere nazaran gelişme gösteren sendikal örgütlenme ve toplu iş ilişkileri düzeni, hukuki düzenlemeler ve yürütme erki tarafından alman kararlarla sınırlı bir düzeyde tutulmaya çalışılmıştır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Industrial Relations System has been effected from the political, economical and social structure of the country in the period of 1971-1980. Though the system has showed an improvement during this period it's a fact that it has encountered so many limitations. In this study, economical, social and political structure of the period is analised in order to describe the environment that the industrial relations system is formed. Firstly, within the outline of planned economy period, the economical policies of the governments and economical structure features of the country, political formations, political preferences, social structure and the situation of the social classes are viewed, organization structures and activities of the workers and employers, which are the two main actors of the industrial relations system, are explained. Finally the the legal framework and features of the collective bargaining system, strikes and lock outs which are important for collective working relations are studied and the reasons and results of the strikes and lock outs are discussed. Consequently, as a result of the new progress in the social and political structure and putting industrialization in focus of the economical policies, an attitude revealed against phenomenon that are assumed to prevent industrial development. Trade Unions and collective working relations system is developed compared to previous periods were tried to be kept at a limited level with legal arrangements and the decisions taken by the executive authority. IV