Kısa süreli sermaye hareketleri ve politikasına etkileri (1980 sonrası Türkiye uygulaması)
Short-term capital movements end its effects on monetary policy (The case of Turkish after 1980)
  1. Tez No: 105038
  2. Yazar: SALİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
öz Kısa süreli sermaye hareketleri, ülkelerarası faiz farkının yarattığı arbitraj imkanlarını değerlendirmek amacıyla bir ülkeden diğerine hareket eder. Bu yüzden kısa süreli sermaye hareketlerinin oynaklığı ve kararsızlığı çok yüksektir. Türkiye'nin 1980 sonrası yaşadığı tecrübeler, kamu açıklarının ve artan ithalatın önemli ölçüde kısa sureli sermaye hareketleriyle finanse edildiği bir ortamda, finansal serbestleşmenin sorunlarını ve limitlerini göstermektedir. Türkiye'de sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesinin ardından, ekonominin kaldıramayacağı ölçüde fon girişi; finansal yapıdaki istikrarsızlıkları daha da derinleştirmiş ve hayli kaygan ve belirsizliklerle dolu bir ekonomik ortama sebep olmuştur. Bu sorunları gidermek için ise, mali disiplini sağlamak yerine kısa süreli sermaye girişleri teşvik edilelerek sorunlar geçiştirilmekte; uygulamaya konulan istikrar paketlerinden gereken yarar sağlanamaktadır. Fakat karşılaşılan sorunlar sebebiyle, gelişmekte olan ülkelerin finansal sistemlerini dünya piyasalarından izole etmek arzulanabilir bir durum değildir. Çünkü finansal serbestleşmenin temel amacı ekonomik büyümeyi arttırmaktır. Bunun sağlanması için, yapısal problemlerin çözümüne ve uluslararası kredibiliteyi arttırmaya yönelik maliye ve para politikalarının istikrarlı bir makro yapı temeline göre şekillendirilmeleri ve sürdürülmeleri gerekmektedir. ABSTRACT Short term capital flows are directed towards evaluating the arbitrage opportunities created by the return differentials between countries. Short term capital flows -as expected- have the highest volatility and the lowest persistency among the capital flows turning towards Turkey. Countries pursue different policies in order to remove the negative effects of intensive capital inflows and to ensure effective distribution of resources. The basic aims of these policies are the preservation of macroeconomic stability and financial discipline. At the end the test made in the study, it is found that there is a long run positive relation between short term capital flows and return differantials. The most important reason that the uncovered interest parity could not hold is high public deficits. It is alsao found that there is a long run positive relation between the budget deficits, which is the dominant factor in the formation and the duration of the interest rate differential, and short term capital flows. iii
Özet (Çeviri)