Biogas production from agricultural wastes semi-continous digestion of sunflower head
  1. Tez No: 10515
  2. Yazar: HAKAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET TARIMSAL KÖKENLİ ARTIKLARDAN BîYOGAZ ÜRET î Mî - AYQîCE?î TABLASININ YARI SÜREKLİ BOZUNUMU POL AT, Hakan Yüksek Lisans Tezi Kimya Mühendisliği Bölümü Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tez Danışmanı î Pro-F. Dr. Nevin Selçuk Ortak Danışman ; Doc» Dr.Sel cuk Sayupak Eylül 1990, 79 Sayfa Anaerobik bozunma tarımsal artıkları alternati-f doğal gaz kaynağı olan metana çevirme yollarından biridir. Bu proses, biyomas içindeki karbonu biyogaza dönüştürür ve gübre olarak toprağa tekrar uygulanabilen sıvı bir atık bırakır. Bu çalışmada, laboratuvar düzeyli reaktörlerde yarı sürekli anaerobik bozunma ile ayçiçeği tablasındani elde edilebilen biyogazın miktarı ve metan yüzdesi tespit edil di.Ayçiçeği tablasının yarı sürekli bozunum verileri 55°C de tutulan 1 litre etkin sıvı hacimli fermentörler içinde elde edi îdi. Ayçiçeği tabanı ilk olarak 0.5 mm elekten geçecek şekilde öğütüldü ve anaerobik.ferment ör ler e her gün %2 lik karışımlar halinde beslendi " Deneyler 15,10 ve 8 günlük hidrolik bekleme süreleri esas alınarak gerçeklestiril di. Gaz miktarı ve metan yüzdesi sırasıyla sıvı yer değiştirmeli kolonlar ve gaz -sı vı kromotogra-f ı ile ölçüldü. Benzer deneyler, önişlemin bozunum prosesi verimi üzerine olan etkisini araştırmak için değişik dozajlardaki alkali ile muamele edilmiş karışımlarla yapıldı. Sonuçlar, yatışkın durumdaki metan veriminin alkali dozunun artmasına paralel olarak yükseldiğini göstermiştir -Deneyl erden elde edilen veriler, ayçiçeği tablasının anaerobik bozunumundan elde edilen metan üretiminin kinetiğini tespit etmek ve önişlemin prosesin kinetiği üzerindeki etkilerini araştırmak için kullanılmıştır. Bu yolla hesaplanan metan üretim hızlarının ölçümlerle oldukça iyi bir uyum içerisinde olduğu saptanmıştır» Anahtar Kelimeler s Anaerobik bozunum, biyogaz, metan.f ermentasyonu ve biyomas. Bilim Kod u î 603 » 03. 0 1 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BIOGAS PRODUCTION FROM AGRICULTURAL WASTES - SEM I -CONTINUOUS DIGESTION OF SUNFLOWER HEAD POL AT, Hakan M.S. in Chemical Engineering Supervisor : Pro-f.Dr. Nevin SELÇUK Co-super vi sor s Assoc.Prof. Dr. Sel cuk SOYUPAK September 1990, 79 pages Anaerobic digestion is a method of converting agricultural wastes to methane as an alternative source o-f natural gas. This process converts carbon in biomass into biogas and leaves a digested slurry suitable for reappl ication to the land as a -fertilizer. In this study, the quantity and the composition o-f the biogas that can be obtained -from semi -continuous anaerobic digestion o-f sunflower head were determined in a laboratory scale reactor* 111Data for the semi -continuous digestion of sun-flower head were obtained in fermentors o-f 1 liter o-f effective liquid volume, maintained at 55 °C» Sunflower head was first ground in a mill to pass 0.5 mm sieve and fed as a two percent slurry in water to anaerobic digesters once per day. Experiments were carried out for hydraulic retention times of 15,10 and 8 days, respectively. Gas quantities and compositions were measured using liquid displacements meter and gas-liquid chromatography, respectively» In order to investigate the effect of pretreatments on the efficiency of digestion process, similar experiments were carried out with alkali pretreated slurries that have different dosages» The results show that, the steady state values of methane yield increases in parallel to the increase in alkali dosage» Data obtained from the experiments were used to determine the kinetics of methane production from anaerobic digestion of sunflower head and to investigate the effect of pretreatments on the kinetics of the process. The predicted methane production rates were found to be in reasonably good agreement with the measurements» Key Words s Anaerobic digestion, biogas, methane fermentation and biomass. Science Code s 603. 03. 0 1 iv