Seperation of ethanol-water mixtures by pervaporation
- Tez No: 10516
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET ALKOL-SU KARIŞIMLARININ PERVAPORASYON İLE AYRIMI OKUMUŞ EMİN Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticileri: Prof. Dr. Türker Gür kan Doç. Dr. Levent Yılmaz Eylül, 1990, 70 Sayfa Membran ayırım teknikleri klasik ayırım proses lerine göre enerji tasarrufu sağlayan alternatifler olarak ümit vermektedirler. Pervaporasyon saf alkol üretimi için önemli bir teknoloji olma yolundadır. Pervaparasyon yeni gelişen özel bir membranlı ayırım tekniğidir. Bu teknikte seçici bir membranın bir yüzü sıvı karışımıyla doğrudan temas halindedir, ürün diğer yüzeyden buhar alarak ayrılır. Bıi çalışmada, öncelikle 13 X ve 3 A zeol itleri nin su ve alkol affiniteleri incelendi ve bunların membran matrikslerine ilave edilmeleri halinde, suyu seçici tutucu luklarından dolayı, pervaporasyon performanslarını arttı racağı sonucuna varıldı. Çatlaksız, kullanım ömrü göreceli uzun membranların üretimi için yeni bir hazırlama tekniği geliştirildi. Polimer olarak Selüloz Asetat (CA) kulla nılmıştır. Homojen ve dolgulu membranların performanslarını incelemek için laboratuvar boyutunda bir pervaporasyon VIdeney düzeneği geliştirilmiştir. Homojen, kesif CA membran- lar ı kullanılarak ölçülen seçicilik ve akı değerleri liter atür ile aynı mertebededir. Besleme derişimi, sıcaklığı, akış hızı, ürün tarafı basıncı gibi deneysel parametrelerin seçicilik ve akı üzerine etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Ağırlıkça, %30 oranlarında 3 A ya da 13 X zeoli- tlerinin membrana ilavesi akı değerlerini önemli derecede artırırken seçicilik değerlerini bir miktar azaltmıştır. 3 A eklenmiş membranların seçicilikleri 13 X eklenmiş membran seçiciliklerinden daha yüksektir. Zeol it ekli membran per formanslarının derişim bağımlılıkları homojen membranlarla aynı eğilimi takip etmektedir. Zeol it ekli membranlarla daha iyi bir pervapora- syon performansı elde etme potansiyelinin mevcut olduğu sonucuna varılmıştır ve bu alanda çalışılmaya devam edilme- 1 id ir. Anahtar Sözcükler; Pervaporasyon,Alkol-su ayırımı, Membran hazırlanması, Zeol i t ekli zarlar. Bilim Kodu s 603.01.01 Vff
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEPARATION OF ETHANOL -WATER MIXTURES BY PERVAPORATI ON OKUMUŞ, Emin Faculty o-f Engineering M. S. in Chemical Engineering Supervisor : Pro-f. Dr. Türker Burkan Assoc. Pro-f. Dr. Levent Yılmaz September 1990, 70 pages Membrane separation processes are among the most promising techniques as energy saving alternatives to conventional separation methods. Pervaporation is developing to be an important technology in the production of pure alcohol. It is a membrane separation process which involves direct contact o-f a liquid mixture with one side o-F a selective membrane while the permeated product is removed as a vapor from the other side. In this work initially water and ethanol affinities of zeolite 13 X and 3 A are investigated and it is concluded that their addition to the membrane matrix may iiiimprove pervaporatian performance due to their selective sorption of water. A preparation technique to produce crack- free membranes with relatively long operational times and reprodicible properties is developed. Cellulose acetate ( CA ) is used as the base polymer. To test the performance of both unfilled and filled membranes a proper laboratory scale pervaporatian set- up is constructed. For homogeneous, dense CA membrane, the measured flux and selectivity values are in the range given in literature. The effect of experimental parameters such as feed concentration, feed temperature, feed flow rate, permeate side vacum pressure) on the selectivity and flux have been studied in detail. Addition of 30 wt 7. 3 A or 13 X zeolite to CA improves the flux substantially with some loss in selectivity. Selectivi ties of 3 A filled membranes is higher than selectivities of 13 X membranes. The composition dependence of zeolite- f i 1 led membranes follow the same trend as those of homogenous membranes. It can be concluded that zeolite-filled membranes have a potential of better performance and further studies is needed for use of mixed- matrix membranes. IVKey Words; Pervaporation, Ethanol-Water Separation Membrane Preparation, Zeolite-Filled Membranes. Science Code : 603.01.01